Američke, britanske i francuske snage pogodile su Siriju zračnim napadima rano u subotu, kao odgovor na napad kemijskim oružjem u kojemu su prošli tjedan u sirijskom gradu Dumi ubijene desetine ljudi, dok je Rusija poručila da napad neće proći bez posljedica.
Tijek događanja:
15:35 - Američki predsjednik Donald Trump na Twitteru je pohvalio misiju zapadnjačkih zračnih napada na sirijske ciljeve u subotu, napisavši da je "misija izvršena" i "savršeno izvedena".
"Savršeno izveden napad prošle noći. Hvala Francuskoj i Velikoj Britaniji na mudrosti njihovih izvrsnih vojnih snaga. Rezultat nije mogao biti bolji. Misija izvršena", tweetao je Trump.
"Toliko ponosan na našu veliku vojsku koja će uskoro", zahvaljujući "milijardama dolara" dodatnoga novca iz proračuna deblokiranog pod Trumpovom administracijom, "postati najbolja koju je naša zemlja ikada imala", napisao je u drugome tweetu.
15:05 - Europska unija pozvala je u subotu Rusiju i Iran da pomognu zaustaviti eventualne buduće kemijske napade sirijske vlade, upozorivši na nove ekonomske sankcije.
"Europska unija poziva sve zemlje, posebice Rusiju i Iran, da iskoriste svoj utjecaj kako bi spriječili da sirijski režim ubuduće koristi kemijsko oružje", navodi se u priopćenju EU-a. Također se podsjeća da je EU nametnuo sankcije Siriji u srpnju 2017. i ožujku ove godine te da je "uvijek spreman razmotriti daljnje mjere".
14:50 - Vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Khamenei je koordinirani subotnji napad SAD-a, Velike Britanije i Francuske na Siriju nazvao zločinom, kazavši da njime ništa neće postići.
"Noćašnji napad na Siriju je zločin. Jasno kažem da su predsjednik Sjedinjenih Država, predsjednik Francuske i britanska premijerka zločinci" kazao je u govoru Khamenei, a prenešeno je i na njegovu Twitteru. "Oni neće imati koristi od toga napada. Na sličan su način djelovali u Iraku, Siriji i Afganistanu u posljednjih nekoliko godina, počinivši slične zločine, no od toga nisu imali nikakve koristi", kazao je Khamenei.
Iranski predsjednik Hassan Rouhani upozorio je da bi zapadnjački napad na Siriju mogao rezultirati daljnjim uništenjima na Bliskom istoku, izvijestila je poluslužbena novinska agencija Tasnim.
14:15 - Stručnjaci svjetske Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u subotu će pokušati ući u sirijski grad Dumu na koji je navodno izvršen napad kemijskim oružjem, samo nekoliko sati pošto su zapadne zemlje u znak odmazde napale Siriju. Stručnjaci OPCW-a će "nastaviti misiju u Siriji kako bi prikupili podatke o navodnom korištenju kemijskog oružja u Dumi", stoji u priopćenju organizacije.
Ako sigurnosne okolnosti dopuste, članovi OPCW-a će nakratko u subotu biti pušteni u Dumu. Oni će utvrditi je li bilo upotrebe kemijskog oružja, no neće izvijestiti tko je za to kriv.
12:35 - Kina je u subotu obznanila kako se "protivi upotrebi sile" nakon udara koje su u Siriji izveli SAD, V. Britanija i Francuska, te je zatražila povratak "u okvire međunarodnog prava".
"Protivimo se stalnoj upotrebi sile u međunarodnim odnosima i podržavamo poštivanje suvereniteta, nezavisnosti i teritorijalnog integriteta svih zemalja", izjavila je Hua Chunying, glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova.
Pozivamo sve strane da se vrate u okvire međunarodnog prava i riješe krizu dijalogom i pregovorima", dodala je ona u priopćenju na stranici ministarstva. "Svaka jednostrana vojna akcija koja zaobilazi Vijeće sigurnosti UN-a u suprotnosti je s elementarnim načelima i normama međunarodnog prava, te samo komplicira rješenje sirijskog problema", rekla je Hua.
"Političko rješenje je jedino moguće", dodala je ona podsjećajući da Peking zahtijeva "potpunu, pravednu i objektivnu istragu" o kemijskom napadu u Siriji, te da "nijedna strana ne smije prejudicirati rezultate" iste.
12:10 - Britanska premijerka Theresa May izjavila je u subotu da je bilo ispravno i legalno narediti napade krstarećim raketama na Siriju nakon kemijskog napada na civile u gradu Dumi.
May je rekla kako je svrha zračnih udara bila spriječiti sirijske vlasti da i ubuduće koriste kemijsko oružje te poslati poruku svijetu da je neprihvatljivo koristiti takvo oružje.
"Bilo je ispravno je i legalno poduzeti vojnu akciju zajedno s našim najbližim saveznicima kako bi ublažili daljnje patnje ljudi onesposobljavanjem kemijskog oružja sirijskog režima", kazala je britanska premijerka.
12:01 - Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian upozorio je u subotu "da će biti i druge vojne intervencije" u slučaju novog kemijskog napada u Siriji, nakon savezničkih napada u noći s petka na subotu u toj zemlji.
"Glede kemijskog oružja, postoji crvena linija koju se ne smije preći, a ako je se pređe bit će nove intervencije", izjavio je ministar na tv postaji BFMTV, dodajući: "No, mislim da da je lekcija naučena".
Naglasio je, međutim, da posjet krajem svibnja francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Rusiji, saveznici Damaska, "nije doveden u pitanje".
11:20 - Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker poručili su u subotu da Europska unija podržava savezničke udare na snage sirijskog režima i pozvali ga da prestane korisititi kemijsko oružje. Tusk je u poruci na Twitteru napisao da "udari SAD-a, Francuske i Britanije jasno pokazuju da sirijski režim zajedno s Rusijom i Iranom ne mogu produžiti ovu ljudsku tragediju, barem ne bez cijene".
"EU će stajati uz naše saveznike na strani pravde", poručio je Tusk. Juncker je pozvao sirijsku vladu da prestane koristiti kemijsko oružje. "Ovo nije prvi puta da sirijski režim koristi kemijsko oružje protiv civila no mora biti posljednji", poručio je Juncker u priopćenju.
11:15 - Njemačka kancelarka Angela Merkel u subotu je kazala kako podupire saveznički napad na Siriju ocijenivši da je bio "potreban i primjeren". Merkel kaže kako su udari koje su izvele Sjedinjene Države, Francuska i Britanija protiv vlade predsjednika Bašara al Asada demonstrirali "međunarodnu osudu upotrebe kemijskog oružja i upozorili sirijsku vladu da ga više ne koristi". Saveznici su "preuzeli odgovornost u okviru svojih uloga stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a", dodala je. Merkel je u četvrtak objavila kako Njemačka neće sudjelovati u takvim akcijama.
10:35 - Ruski veleposlanik u Republici Hrvatskoj Anvar Azimov komentirao je napad na Siriju. - "Bili smo svjesni vojnih priprema SAD-a i njihovih satelita. Ali vjerujemo da će mudrost prevladati. Ne smatramo ovaj barbarski čin SAD i njihovih satelita vojnom operacijom. Ne. To je očiti znak agresije protiv suverene države. Tko im je dao pravo da pokrenu napad? Jedini tko im je to mogao dozvoliti je UN. Ali i dalje SAD i njegovi sateliti pokušavaju potkopati međunarodno pravo, ne poštivati međunarodno pravo", kazao je Anzimov za Novu TV.
10:15 - Ruski predsjednik Vladimir Putin je u službenom priopćenju Kremlja kazao da Rusija osuđuje napada na Siriju. Zračni je napad nazvao činom agresije na suverenu državu te protiv Povelje Ujedinjenih naroda.
9:55 - Zračni udari na Siriju u subotu imali su znatni učinak na ono što vlasti Bašara al Asada mogu učiniti u budućnosti, kazao je britanski ministar obrane Gavin Williamson, a britanski i francuski vojni izvori objavili su da su u napadima sudjelovali zrakoplovi Tornado, Mirage i Rafale. Britansko ministarstvo obrane objavilo je kako su u operaciji sudjelovala četiri zrakoplova Tornado iz baze na Cipru i ciljeve su gađali raketama Storm Shadow. Planiranje je uključivalo vrlo pažljivu znanstvenu analizu kako bi se maksimalno razorile zalihe kemijskog oružja uz minimalni rizik za okoliš. Prvi pokazatelji govore da su precizno oružje i temeljito planiranje "rezultirali uspješnim napadom", navelo je britansko ministarstvo obrane.
9:45 - "Jutro postojanosti" - ured predsjednika Sirije, Bashar al-Assad, na Twitteru je objavio video Assada koji dolazi na posao, jutro nakon zračnog napada.
9:35 - Francuska ministrica obrane, Florence Parly, na Twitteru je objavila video lansiranja rakete na Siriju. Rekla je da je meta bila tvornica kemijskog oružja, jedna od tri mete koje su zajedničkim snagama napale SAD, Francuska i Velika Britanija.
8:30 - Turska, Kanada i Izrael podržali su u subotu zračne udare u Siriji poručivši da su opravdani jer onemogućavaju sirijski režim u korištenju kemijskog oružja dok ih je Iran osudio. Turska je pozdravila zračne udare na snage sirijske vlade kao "primjereni" odgovor, objavio je u subotu izvor u turskom ministarstvu vanjskih poslova. "Mi na operaciju koju su protiv sirijske vlade izveli SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska gledamo kao na ...primjereni odgovor", kazao je izvor. Kanada podupire udare protiv Sirije, kazao je premijer te države Justin Trudeau dodajući da "odgovorni moraju biti izvedeni pred lice pravde".
"Kanada osuđuje na najsnažniji mogući način upotrebu kemijskog oružja u prošlotjednom napadu na istočnu Gutu", kazao je u priopćenju Trudeau. "Kanada podupire odluku SAD-a, V. Britanije i Francuske da poduzmu akcije kako bi smanjili sposobnost Asadova režima za napade kemijskim oružjem protiv vlastitoga naroda". Izrael je opravdao u subotu američke, francuske i britanske udare u Siriji ustvrdivši da režim te zemlje nastavlja sa svojim "ubojitim akcijama", kazao je izraelski dužnosnik. "Prošle godine američki predsjednik Donald Trump rekao je da će korištenje kemijskog oružja preći crvenu liniju. Noćas su pod američkim vodstvom SAD, Francuska i V. Britanija djelovale posljedično. Sirija nastavlja svoje ubojite akcije", dodao je neimenovani izraelski dužnosnik. Iran, glavni regionalni saveznik Damaska, upozorio je u subotu na "regionalne posljedice" udara SAD-a, Francuske i V. Britanije na Siriju "odlučno" ih osudivši.
"SAD i njegovi saveznici bez ikakvog su dokaza te čak prije zauzimanja stava Organizacije za zabranu kemijskog oružja izveli tu vojnu akciju protiv Sirije i odgovorni su za regionalne posljedice", objavilo je iransko ministarstvo vanjskih poslova. "Tom se agresijom želi kompenzirati neuspjeh terorista" u Istočnoj Guti koju su ponovno zauzele sirijska vojska i njezini saveznici, dodaje se u tekstu koji osuđuje "očito kršenje međunarodnih propisa i zakona".
8:15 - Rusko ministarstvo obrane objavilo je u subotu da je sirijska protuzračna obrana presrela većinu zapadnih raketa ispaljenih na Siriju, prenosi TASS, a ruski vojni izvori navode da tijekom zračnih udara američkih, britanskih i francuskih snaga nisu gađane ruske snage raspoređene u Siriji. Rusija, saveznica sirijskog predsjednika Bašara al Asada, odgovorila je ljutito na napade i predsjednik ruskog vanjskopolitičkog parlamentarnog odbora poručio je da je vrlo vjerojatno razlog napada pokušaj ometanja misije Organizacije za zabranu kemijskog oružja koja je trebala istražiti zapadne navode o korištenju kemijskog oružja u Dumi.
Prema novinskoj agenciji Interfax rusko je ministarstvo obrane objavilo da je Sirija presrela većinu zapadnih raketa ruskom vojnom tehnologijom uključujući raketni sustav Buk.
Ministarstvo obrane navodi da nije pogođena nijedna ruska zračna ili pomorska baza u Siriji. "Nijedna od krstarećih raketa SAD-a i njegovih saveznika nije ušla u područje odgovornosti ruskih zračnih snaga u Tartusu i Hmeimimu", navodi ministarstvo obrane.
8:00 - Američki ministar obrane Jim Mattis i američki general Joseph Dunford objavili su u subotu u Washingtonu da su napadi izvršeni na tri postrojenja: istraživački centar za kemijsko oružje u blizini Damaska, skladište kemijskog oružja u blizini Homsa te još jedno skladište kemijskog oružja kao i važno zapovjedno mjesto kod Homsa ističući da se radi o "jednokratnom napadu".
Prema Pentagonu SAD i saveznici ispalili su više od 100 raketa na Siriju i radi se o "jednokratnom napadu" nakon dokaza da su snage sirijskog predsjednika Bašara al Asada odgovorne za napad kemijskim oružjem. Napad je izveden u 3,00 sata po srednjeeuropskom vremenu raketama s brodova i zrakoplova.
Pentagon nije mogao potvrditi koliko je raketa pogodilo ciljeve. Mattis i Dunford objasnili su da je cilj napada umanjiti sposobnost Sirije za napade kemijskim oružjem uz istodobnu zaštitu civila i stranih snaga u toj zemlji. "Odredili smo ciljeve kako bismo umanjili rizike za ruske snage", kazao je Dunford dodajući da je američka vojska najavila Rusiji korištenje zračnog prostora.
Mattis je kazao kako su napadi izvršeni nakon što su pribavljeni dokazi o korištenju klora u sirijskom napadu na civile 7. travnja, dok se čini da dokazi o korištenju sarina nisu toliko čvrsti. "Uvjereni smo da je klor korišten. U ovom trenutku ne isključujemo sarin", kazao je Mattis.
7:50 - Sirija i njezine saveznice u subotu su "izdržale" napad SAD-a, a ciljana su mjesta evakuirana prije nekoliko dana zahvaljujući upozorenju Rusije, izjavio je visoki dužnosnik regionalnog saveza koji podržava vladu u Damasku. "Izdržali smo napad", izjavio je taj dužnosnik Reutersu.
"Rusi su nas ranije upozorili na napad pa su sve vojne baze evakuirane prije nekoliko dana", rekao je. Dodao je da je u napadu korišteno oko 30 raketa, od kojih je trećina srušena te da se procjenjuje materijalna šteta. Najmanje je šest sirijskih vojnika ozlijeđeno u napadu snaga predvođenih SAD-om, kazao je sirijski vojni izvor za dpa. Po tom izvoru uništeno je skadište u području Šin zapadno od grada Homsa.
Sirijska državna novinska agencija SANA objavila je da su ozlijeđena najmanje tri civila u napadima. Udari na područje Barzeha, sjeveroistočno od Damaska, rezultirali su samo materijalnom štetom. SANA navodi i da napadi nisu postigli cilj zbog sirijske protuzračne obrane koja ih je "uništila ili prisilila na promašaje".
7:30 - Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je podržao vojnu akciju SAD-a, Velike Britanije i Francuske protiv sirijskog režima ocijenivši da će ona smanjiti sposobnost za daljnje napade kemijskim oružjem na sirijski narod.
"Podržavam akcije Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Francuske protiv postrojenja i kemijskog oružja sirijskog režima. To će smanjiti sposobnost režima da dodatno napadne sirijski narod kemijskim oružjem", kaže se u izjavi. NATO je dosljedno osuđivao Siriju koja je nastavila koristiti kemijsko oružje i tako grubo kršiti međunarodne norme i sporazume. Korištenje kemijskog oružja neprihvatljivo je, a odgovorne osobe moraju snositi odgovornost, kaže se u izjavi. Dodaje se kako NATO uporabu kemijskog oružja smatra prijetnjom međunarodnom miru i sigurnosti i drži da je neophodno držati se Konvencije o kemijskom oružju. "To zahtijeva zajednički i djelotvoran odgovor međunarodne zajednice", kaže se u izjavi.
Američki predsjednik Donald Trump objavio je kasno u petak da je akcija izvedena. Dok je govorio, eksplozije su potresle Damask. Trump je rekao da je spreman produžiti akciju sve dok Assadova vlada ne prestane koristiti kemijsko oružje. Govoreći o Assadu i njegovoj ulozi u prošlotjednom kemijskom napadu u sirijskom gradu Dumi, Trump je ocijenio kako to "nije djelo čovjeka nego čudovišta".
Napad na Siriju najveća je intervencija zapadnih sila protiv Assada u sedmogodišnjem građanskom ratu u toj zemlji. Rusija je u Siriji intervenirala 2015. godine na strani Assada.
"Naredio sam oružanim snagama SAD-a da pokrenu precizne napade prema ciljevima povezanima s kapacitetima za kemijsko oružje sirijskog diktatora Bashar al-Assada", rekao je Trump na televiziji iz Bijele kuće. Trump je izjavio i kako je naredio precizne udare, kao odgovor na napad kemijskim oružjem u kojemu je prošli tjedan ubijeno najmanje 60 ljudi. Američki ministar obrane James Mattis izjavio je, pak, kako su zračni napadi na ciljeve u Siriji izvedeni kako bi poslali snažnu poruku sirijskom predsjedniku Bashar al-Assadu.
May: Ne radi se o promjeni sirijskog režima
Britanska premijerka Theresa May i francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavili su kako su se Velika Britanija i Francuska pridružile napadu. Macron je kazao kako je napad do sada bio ograničen na sirijska postrojenja za kemijsko oružje.
"Ne možemo tolerirati ponovnu uporabu kemijskog oružja, što je neposredna opasnost za sirijski narod i našu kolektivnu sigurnost", kaže se u izjavi iz ureda francuskog predsjednika. Dodao je da je odgovornost sirijskog režima za kemijski napad nedvojbena.
Theresa May također je priopćila kako je ovlastila britanske snage za provedbu napada protiv Sirije te da nije riječ o intervenciji u građanskom ratu, niti o promjeni sirijskog režima.
"Britanija i njezini saveznici pokušali su iskoristiti svako diplomatsko sredstvo za zaustavljanje uporabe kemijskog oružja, ali su bili opetovano onemogućavani", rekla je May, navodeći pritom ruski veto na neovisnu istragu napada u Dumi, koji je ta zemlja ovaj tjedan uložila u Vijeću sigurnosti UN-a.
"Dakle, ne postoji praktična alternativa uporabi sile koja bi spriječila sirijski režim u uporabi kemijskog oružja", rekla je.
Sirija: Ako se ne nastavi, napad ograničen
Američki napad na Siriju smatrat će se ograničenim, ako je završen i ako neće biti drugog kruga udara, kazao je za Reuters visoki dužnosnik regionalnog saveza koji je u sirijskom ratu podupro predsjednika Bashara al-Assada.
"Ako je završen i neće biti drugog kruga, to će se smatrati ograničenim", izjavio je taj dužnosnik. Sirijski državni mediji nazvali su, pak, zračne napade pod vodstvom SAD-a kršenjem međunarodnog prava i izvijestili kako je napad ciljao na vojna skladišta na području Homsa.
"Tripartitna agresija je flagrantno kršenje međunarodnog prava", objavila je državna novinska agencija SANA. Sirijska državna televizija priopćila je kako se napadu suprotstavlja "antiteroristički savez", a ta fraza sugerira da Assadovi strani saveznici - Iran i Rusija, možda pomažu u obrani od napada, ocjenjuje Reuters.
Oporba u Siriji: Zaustavite napade sirijske države
Sirijski oporbeni čelnik Nasr al-Hariri pozvao je u subotu na zaustavljanje "napada sirijske države i njezinih saveznika na civile", bilo da je riječ o kemijskom ili konvencionalnom oružju.
"Možda režim više neće upotrijebiti kemijsko oružje, ali neće oklijevati koristiti oružje koje međunarodna zajednica dopušta, kao što su barelne i kasetne bombe", poručio je Hariri, šef glavnog sirijskog oporbenog bloka putem Twittera.
Antonov: Bit će posljedica vojnih udara
Ruski veleposlanik u SAD-u Anatolij Antonov upozorio je u subotu rano ujutro da će biti posljedica zbog vojnih udara na Siriju predvođenih SAD-om i istaknuo kako nije prihvatljivo uvrijediti ruskog predsjednika.
"Prije smišljeni scenarij se provodi. Opet, prijeti nam se. Upozoravali smo da takve akcije neće ostati bez posljedica", poručio je ruski veleposlanik Anatolij Antonov putem Twittera.
"Uvrijediti predsjednika Rusije neprihvatljivo je i nedopušteno. SAD - vlasnik najvećeg arsenala kemijskog oružja - nema moralno pravo kriviti druge zemlje", poručio je.
Ruski MVP: Napad baš kad je Sirija imala šansu za mir
Sjedinjene Američke Države i njezini saveznici napali su Siriju baš kada je ta zemlja imala priliku za mirnu budućnost, izjavila je u subotu službena predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova na svojoj Facebook stranici, a prenosi agencija TASS.
Podsjećajući da je povod noćašnjem napadu incident 7. travnja u sirijskom gradu Dumi, gdje je, kako kaže, "prema nekim izjavama korišteno kemijsko oružje", Zaharova navodi da su takve informacije razašiljale "brojne nevladine organizacije, uključujući bijele kacige".
Dodaje da je ruski Centar za pomirenje zaraćenih strana proveo istraživanje u Dumi 9. travnja, u kojem nisu pronađeni znakovi uporabe kemijskog oružja, a već u subotu u Dumu su trebali doći stručnjaci Organizacije za zabranu kemijskog oružja.