turski diplomatski izvor

Turska nikad nije upotrijebila kemijsko oružje u Siriji

Foto: ilustracija
Turska nikad nije upotrijebila kemijsko oružje u Siriji
17.02.2018.
u 16:17
Pogledaj originalni članak

Turska nikad nije upotrijebila kemijsko oružje u svojim operacijama u Siriji i vodila je iznimnu brigu o civilima, rekao je turski diplomatski izvor pošto su u subotu ujutro sirijske kurdske snage i promatračka skupina optužile tursku vojsku za napad plinom na sirijsku pokrajinu Afrin. 

"To su neutemeljene optužbe. Turska nikad nije upotrijebila kemijsko oružje. Vodimo iznimnu brigu o civilima u operaciji Maslinova grančica".

Izvor je također optužbe za ozljeđivanje šestero civila u napadu plinom nazvao "crnom propagandom".

Glasnogovornik kurdske milicije YPG u Afrinu Birusk Hasaka rekao je za Reuters da je u turskom bombardiranju u petak pogođeno selo na sjeverozapadu pokrajine, pored turske granice. Nakon tog bombardiranje šestero ljudi patilo je od tegoba s disanjem i drugih simptoma, što je indikativno za napad plinom, rekao je Birusk Hasaka.

Ankara od 20. siječnja vodi ofenzivu pod nazivom "Maslinova grančica" protiv kurdske milicije koju smatra prijetnjom jer i na vlastitom tlu ima kurdsku manjinu čije separatističke težnje smatra prijetnjom. 

Sirijski opservatorij za ljudska prava (SORH) za Reuters je rekao da su turske snage i njihovi saveznici sirijski pobunjenici napali selo granatama u petak.  

SOHR kaže da su liječnički izbori u Afrinu izvijestili da je šestero ljudi u napadu zadobilo teškoće s disanjem i proširene zjenice, što upućuje na napad plinom.

Sirijska državna novinska agencija SANA je pozivajući se na izjavu liječnika u afrinskoj bolnici izvijestila da je tursko bombardiranje  sela prouzročilo simptome gušenja kod šest osoba.

Ujedinjeni narodi su 6. veljače pozvali na trenutni humanitarni prekid vatre u Siriji.

Kurdki YPG je saveznik međunarodne koalicije predvođene Sjedinjenim Državama, jer je bio ključan igrač u ratu protiv džihadističkih skupina u Siriji, no Turska tu miliciju smatra terorističkom organizacijom. 

Od početka sukoba u Siriji 2011. godine YPG i njegovi saveznici uspostavili su tri autonomna kantona na sjeveru, uključujući Afrin. Njihova zona utjecaja proširila se na teritorije koje su zauzeli protjerujući džihadističku skupinu, tzv. Islamsku državu.

Američka potpora kurdskoj miliciji ljuti službenu Ankaru jer ona strahuje da bi YPG-a mogao utjecati na Kurdistansku radničku sttranku (PKK) koja je u Turskoj zabranjena, a tijekom tri desetljeća vodila je oružanu pobunu za neovisnost na istoku Turske.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.