Svih 1.226,522 umirovljenika u Hrvarskoj u listopadu su u prosjeku dobili mirovinu od 553 eura. Udio mirovine u plaći iznosi 41,6 posto, što je manje nego prošloga mjeseca. Osim samog iznosa mirovina, poznato je i koliko staža imaju umirovljenici, ali i koja im je prosječna dob.
Najviše staža imaju oni u starosnoj mirovini
Mirovinski staž umirovljenika koji su mirovinu ostvarili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju iznosi 31 godinu i tri mjeseca. Točnije, žene imaju 30 godina i jedan mjesec, a muškarci 32 godine i devet mjeseci staža. Najmanje mirovinskog staža imaju oni koji su u invalidskim mirovinama, dok najviše oni koji dobivaju starosnu mirovinu, piše Mirovina.hr.
Prije samo godinu dana je mirovinski staž korisnika iznosio 31 godinu i mjesec dana, što je za samo dva mjeseca manje. Žene su tada imale 29 godina i 11 mjeseci staža, a muškarci 32 godine i sedam mjeseci.
Muškarci godinu dana mlađi od žena u mirovini
Zanimljivo je i kako se osim mirovinskog staža, povećava i dob umirovljenika. Prosječna dob umirovljenika je tako 72 godine i sedam mjeseci, pri čemu je dob žena 73 godine i mjesec dana, a muškarca 72 godine. Prošle godine u isto vrijeme je prosječna dob bila 72 godine i četiri mjeseca.
Dob korištenja mirovine za korisnike starosne, obiteljske i invalidske mirovine se također mijenjao. Umirovljenici u starosnoj mirovini dobivaju mirovinu 21 godinu i 11 mjeseci, dok oni koji primaju obiteljsku mirovinu pravo na mirovinu koriste 17 godina i 11 mjeseci. Prije samo godinu dana se starosna mirovina koristila 21 godinu i devet mjeseci, a obiteljsku mirovinu su korisnici primali 18 godina i sedam mjeseci. Što se tiče invalidske mirovine, korisnici je primaju 19 godina i devet mjeseci, dok su je u 2023. primali 20 godina i dva mjeseca. Tome je tako jer se invalidske mirovine kada osoba navrši 65 godina prebacuju i starosne pa se samim time i smanjuje vrijeme njihovog korištenja.
Radimo godinu dana dulje i sve smo stariji u mirovini
Prije pet godina je situacija bila nešto drugačija. Prosječni mirovinski staž bio je manji i iznosio je 30 godina i sedam mjeseci, pri čemu su žene radile kraće nego danas, odnosno 29 godina i četiri mjeseca, a muškarci su imali 32 godine i tri mjeseca staža. Prosječna dob korisnika tada je bila 71 godinu i četiri mjeseca, što je za oko godinu dana manje nego danas. Žene su tada u prosjeku imale 71 godinu i devet mjeseci, a muškarci 70 godina i devet mjeseci. Prema ovome je vidljivo da su danas žene i muškarci, korisnici mirovina puno stariji. Ovo i ne iznenađuje toliko, s obzirom na to da stanovništvo sve više stari, a povećava se i očekivano trajanje života.
Žene žive dulje, dulje koriste mirovine, a sve dulje i rade, jer se smanjuje prijelazno razdoblje ranijeg odlaska u starosnu mirovinu. Što se tiče godina korištenja prava na mirovinu, one su tada bile gotovo identične za one u invalidskoj mirovini i one koji su primali obiteljsku. Oni u invalidskoj su svoju mirovinu koristili 18 godina i pet mjeseci, što je za oko godinu dana manje nego danas, a oni u obiteljskoj 18 godina i četiri mjeseca, što je također manje. Korisnici starosne mirovine su u rujnu 2019. godine mirovinu koristili 21 godinu i dva mjeseca, što je za devet mjeseci manje nego danas.