Jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, Sahara, doživjela je neviđene poplave nakon što su intenzivne kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ovo je prvi put u nekoliko desetljeća da je ovaj pustinjski krajolik iskusio toliku količinu oborina, pretvarajući pješčane dine u pejzaž ispunjen jezerima.
Sahara obično primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a pljuskovi u kasno ljeto vrlo su rijetki. Međutim, početkom rujna niskotlačni sustav prešao je preko sjeverozapadne Sahare, donoseći intenzivne kiše koje su trajale dva dana. Prema preliminarnim podacima NASA-e, u nekim dijelovima regije palo je čak 20 centimetara oborina.
U pustinjskoj regiji Errachidia zabilježeno je gotovo osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječne količine oborina za cijeli rujan. "Prošlo je od 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše u tako kratkom vremenu", kazao je Houssine Youabeb iz marokanske meteorološke agencije.
Dok je većina kiše pala na rijetko naseljena udaljena područja, nešto je palo na marokanske gradove i sela uzrokujući smrtonosne poplave prošlog mjeseca, u kojima je poginulo više od desetak ljudi, javlja CNN. Neke od najdramatičnijih slika stižu iz pustinjskog mjesta Merzouga, gdje je rijetka poplava urezala nova jezera u pješčane dine. Kiša je također napunila jezera koja su inače suha, poput jednog u Nacionalnom parku Iriqui, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Inače, Sahara, koja je s 9,4 milijuna četvornih kilometara najveća vruća pustinja na svijetu, proteže se kroz desetak zemalja u sjevernoj, središnjoj i zapadnoj Africi. Uporne suše bile su problem u mnogima od tih zemalja jer su ekstremni vremenski uvjeti u porastu zbog globalnog zagrijavanja.