PREDSJEDNIK SAD-A

VIDEO Trump Večernjakovu novinaru: 'Čestitam na pobjedi Hrvatske!'

Foto: Twitter
VIDEO Trump Večernjakovu novinaru: 'Čestitam na pobjedi Hrvatske!'
12.07.2018.
u 19:51
Na pitanje je li prijetio izlaskom SAD-a iz NATO-a, Trump je rekao kako misli da to nije potrebno
Pogledaj originalni članak

Usput, čestitam vam na nogometnoj ekipi – rekao mi je američki predsjednik Donald Trump na press konferenciji po završetku summita u Bruxellesu, gdje sam uime Večernjeg lista dobio priliku da mu postavim pitanje.

Čim je čuo da radim za vodeće dnevne novine u Hrvatskoj, čestitao nam je na pobjedi Hrvatske protiv Engleske večer ranije, ne čekajući dovršetak samog pitanja. U dvorani se čuo smijeh odobravanja drugih, stranih kolega novinara.      

Američki predsjednik Donald Trump ispao je ugodniji uživo nego na Twitteru. To je barem moje osobno iskustvo, ne nužno i iskustvo predsjednika država i vlada ostalih 28 NATO saveznica koji su s njime proveli dva dana za okruglim stolom iza zatvorenih vrata, gdje ih je na trenutke izluđivao, pa zatim iznuđivao (njihov novac, za veća ulaganja u obranu), na trenutke plašio, neki kažu i zaprijetio povlačenjem SAD-a iz NATO saveza, a zatim se primirio i postao kao najbolji prijatelj.

“Ja sam stabilan genijalac”

Baš zato, moje je pitanje američkom predsjedniku bilo: shvaćamo vašu poruku (koja je na press konferenciji bila pomirljiva prema saveznicima i prema NATO-u kao savezu), ali hoćete li na Twitteru imati sasvim drukčiju poruku čim se ukrcate u Air Force One? 

– Ne, to rade drugi ljudi, ja ne. Vrlo sam konzistentan. Ja sam vrlo stabilan genijalac – odgovorio mi je Trump, opet praćen laganim smijehom u novinarskoj sobi. Video snimka moga pitanja i njegova odgovora odmah se viralno krenula širiti globalno, po raznim medijima, od najvažnijih američkih TV postaja do Engleske, gdje nisu baš svi bili sretni da Trump, koji im je došao u službeni posjet Londonu jučer poslijepodne nakon Bruxellesa, čestita Hrvatskoj od koje su engleski nogometaši tako spektakularno izgubili.

Bilo je to uzbuđenje za Večernji list, ali unutra, na samom sastanku na vrhu, još uzbudljivije i nevjerojatnije bilo je predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović, koja predstavlja Hrvatsku u najvažnijem i, ipak i dalje (u trenutku zaključenja ovog izdanja, da se oprezno izrazimo), najmoćnijem vojnom savezu u povijesti čovječanstva.

– Trump mi je u jednom trenutku rekao: pa evo, sad ste u finalu, sad će vam krenuti bolje, pa ćete moći više izdvajati i za obranu i za mnoge druge stvari – rekla nam je predsjednica Grabar-KItarović po završetku summita. 

U vrijeme utakmice u Moskvi, u Bruxellesu je bila u tijeku radna večera 29 lidera zemalja saveznica, a pravilo je da u dvorani ne smije biti ni mobitela ni sličnih elektroničkih naprava.

Navijačica u Kolindi Grabar-Kitarović to je teško primila, ali predsjednica u njoj znala je da su pravila pravila. Oko vrata je zavezala u mašnu jedan elegantan navijački šal s kockicama, sjela za stol i fokusirala se na posao. U jednom trenutku, kako neslužbeno doznajemo, albanski premijer Edi Rama poslao joj je papirić. Na njemu je pisalo “0:1” i pored obrnuti (tužni) smajlić.

Pitaj Boga kako je Rama doznao rezultat, valjda od nekog suradnika koji je ulazio i izlazio iz sobe. Ali, upravo kad je glavni tajnik Jens Stoltenberg davao riječ hrvatskoj predsjednici, dvojica lidera EU institucija Jean-Claude Juncker i Donald Tusk signalizirali su joj palcima da je novi rezultat 1:1.

Od uzbuđenja, prvih 20-ak sekundi njezina službenog govora bio je malo zbrkan, ali brzo je vratila koncentraciju i iznijela sve hrvatske stavove koje je željela reći.

“Izazvala sam Macrona”

Ne znamo tko joj je kasnije javio da Hrvatska vodi 2:1, ali ubrzo nakon tog pobjedonosnog gola radna je večera završila i hrvatska predsjednica se zaputila prema izlazu u društvu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Na mobitelu prvog suradnika (Francuza) na kojeg su naletjeli ispred zgrade, odgledali su posljednjih par minuta utakmice. A potom si međusobno čestitali na plasmanu u finale i rekli: vidimo se u Moskvi.

– Ja sam ga malo izazvala da sljedeći put nosi nacionalne boje, a ne odijelo. I rekla sam mu da se u Hrvatskoj sad ljudi pitaju tko je veći navijač pa ćemo se morati dokazati – prepričala nam je kasnije predsjednica.

Britanska premijerka Theresa May po završetku večere ostala je negdje drugdje u zgradi gledati posljednjih par minuta u društvu njemačke kancelarke Angele Merkel i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Kasnije je premijerka čestitala hrvatskoj predsjednici. “No hard feelings”, navodno joj je rekla Kolinda.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg zagrlio je Macrona i Grabar-Kitarović, čestitao im i poručio: neka bolja reprezentacija pobijedi u finalu. Na kraju ovog NATO-nogometnog dana, hrvatska predsjednica uputila se prema hotelu, na spavanje.

No, pred hotelom su je čekali suradnici, ministar obrane Damir Krstičević, načelnik Glavnog stožera Mirko Šundovi, spremni da zajedno zapjevaju još jednu navijačku. “Zagrlimo se pred svima, neka vide da nas ima…” čulo se još dugo u briselsku noć.

Trump u Velikoj Britaniji

Trump danas dolazi u Veliku Britaniju na razgovore s čelnicom najjače američke saveznice u Europi i na čaj s kraljicom Elizabetom, a njegov posjet događa se u ozračju prosvjeda i, kako je rekao, previranja u zemlji zbog Brexita.

Trump će doći u London nakon završetka summita NATO-a na kojem je kritizirao Njemačku i druge europske države jer smatra da ne izdvajaju dovoljno za obranu. Britanska premijerka Theresa May nada se da će njegov posjet ojačati bliske veze između dviju država i pomoći oko budućeg dogovora o slobodnoj trgovini.

"Nema jačeg saveza od našeg posebnog odnosa sa SAD-om i neće biti važnijeg saveza ni u godinama koje dolaze", rekla je May. Trumpov posjet održat će se u burnom tjednu za May, nakon što su dvojica ministara dala ostavku u znak prosvjeda zbog njezinih planova o trgovini s Europskom unijom i izlaska iz EU sljedećeg ožujka.

Predsjednik je već ušao u raspravu kazavši da je Velika Britanija u "previranjima" te da o ljudima ovisi hoće li ona ostati na vlasti. Također je rekao da bi mogao razgovarati s Borisom Johnsonom, koji je dao ostavku na mjesto ministra vanjskih poslova zbog planova May oko Brexita.

Trump je dugo bio pristaša Brexita i izražavao je entuzijazam u pogledu trgovinskog dogovora s Velikom Britanijom nakon što napusti Europsku uniju, što su pristaše Brexita najavile kao jednu od značajnih koristi izlaska iz bloka.

Naši odnosi u trgovini i ulaganjima bez premca su – mi smo si međusobno najveći ulagači u gospodarstvima i svaki dan milijun Britanaca ide raditi za američke tvrtke u Velikoj Britaniji, a milijun Amerikanaca  odlazi na posao u britanske tvrtke u SAD-u", rekla je May.

"Ovaj tjedan imamo mogućnost produbiti ove jedinstvene trgovinske odnose  i početi razgovore o tome kako stvoriti jako, ambiciozno i trajno partnerstvo", istaknula je ona.

Drugog dana summita NATO-a, tijekom sastanka čelnika Saveza s Gruzijom i Ukrajinom, Trump je ponovno otvorio pitanje troškova za obranu. To nije trebalo biti na dnevnom redu pa su čelnici Ukrajine i Gruzije zamoljeni da napuste prostoriju kako bi čelnici NATO-a mogli ostati sami, navodi više diplomatskih izvora. 

Trump je započeo s napadima već na putu prema sjedištu NATO-a kada je preko Twittera ponovno osudio Njemačku i druge bogate članice Saveza.

"Godinama su predsjednici neuspješno pokušavali dobiti da Njemačka i druge bogate države NATO-a plaćaju više za zaštitu od Rusije. Oni plaćaju samo dio troškova. Sjedinjene Države plaćaju milijarde dolara previše kako bi subvencionirale Europu, a gube u trgovini", poručio je Trump. 

U drugom tvitu Trump dodaje da je Njemačka "počela plaćati Rusiji, zemlju od koje želi da je štitimo, milijarde dolara za energiju iz plinovoda iz Rusije. To je neprihvatljivo. Sve države članice moraju ispuniti cilj od dva posto BDP-a, a to se mora popeti na četiri posto".

Trump je i u srijedu zatražio da sve članice trebaju odmah podići troškove za obranu na dva posto, a kasnije to povećati na četiri posto. Saveznici su na summitu u Walesu 2014. zacrtali cilj da će do 2024. podići obrambene proračune na dva posto.

Američki predsjednik time je ponovno potvrdio koliko je nepredvidiv. Svi čelnici koji su u četvrtak pristizali na drugi dan summita isticali su da je rasprava tijekom večere u srijedu bila konstruktivna, ali je on u četvrtak ponovno krenuo s osudama. Drugi dan summita na dnevnom redu je bio sastanak čelnika NATO-a s Gruzijom i Ukrajinom te partnerskim zemljama koje sudjeluju u misiji u Afganistanu.

Sastanci na vrhu NATO-a nikada nisu bili prigoda za veće, sadržajnije rasprave ili sukobe. Obično su to ceremonijalni susreti na kojima se potvrde ranije dogovoreni zaključci i deklaracije. Ovaj put je očito drukčije, iako su teme bile striktno ograničene na vojna pitanja, posebice na sposobnost odvraćanja ruskih prijetnji, oko čega postoji suglasnost nakon što je Rusija pripojila Krim 2014. godine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.