Britanija

Više od 750.000 Europljana prijavilo se za produženje boravka nakon Brexita

Više od 750.000 Europljana prijavilo se za produženje boravka nakon Brexita
30.05.2019.
u 14:09
Pogledaj originalni članak

Više od 750.000 građana Europske unije prijavilo se da ostane živjeti u Britaniji nakon što ona napusti blok, izjavio je u četvrtak ministar unutarnjih poslova Sajid Javid.

Pitanje što će se dogoditi s više od tri milijuna državljana EU koji žive u Britaniji prvo je koje je bilo predmetom pregovora o napuštanju s blokom. Britanske vlasti saopćile su da građani EU imaju rok najmanje do 3. decembra 2020. da se prijave za "riješeni status" bez obzira da li se sporazum o razlazu s EU odobri.

Trenutno, Britanija bi trebala napustiti blok do 31. oktobra, ali je premijerka Theresa May podnijela ostavku nakon što nije uspjela dobiti parlamentarno odobrenje za svoj sporazum o Brexitu, a oni koji se natječu za njenog nasljednika podijeljeni su oko toga treba li unositi promjene u sporazum.  

- Građani EU naši su prijatelji, susjedi i kolege koji su toliko doprinijeli našoj zemlji. Bez obzira na ishod Brexita želimo da oni ostanu - navodi Javid u izjavi za javnost, dodajući da je do sada primljeno 750.000 aplikacija za produženjem boravka.  

Brojke koje je objavilo njegovo ministarstvo kazuju da je ukupno 621.400 ljudi podnijelo molbu do kraja travnja uz 389.000 onih čije su molbe prihvaćene u prvim mjesecima nakon potpunog pokretanja sheme 30. ožujka a ostale su podnesene tijekom probne faze koja je počela u kolovozu prošle godine.

U okviru sheme doseljavanja iz EU,  građanima bloka koji kontinuirano žive pet godina u Britaniji može se odobriti riješeni status, dajući im ista prava na rad, studiranje  pristup povlasticama i uslugama koje trenutno imaju.

Poljaci su najveća doseljenička grupa, i 203.200 ih je do sada podnijelo molbe, nakon 89.000 Rumuna i 70.800 Italijana, precizira vlada.

Ukupno 445.000 prijava je zaključeno, dok je trećini podnositelja odobren riješeni status. Ostalima je odobren "pred-riješeni" status i mogu se prijaviti za riješeni status tek nakon pet godina boravka, prenosi Reuters.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.