Slovenija je zakonom zabranila veličanje nacizma i fašizma, a među povijesnim državama i organizacijama te grupama na koje se zakon odnosi su i Nezavisna država Hrvatska te ustaše. U postojeći Zakon o javnom redu i miru ubačena je novela kojom se zabranjuje korištenje simbola tih skupina - zastava, oznaka, pjesama ili odora - kao i ponašanje koje korištenjem tih simbola uznemirava druge. Kazne za to su od 500 do 1000 eura. Ovime Slovenija prvi put regulira fašističku i nacističku ideologiju i simbole, navodi države koje su djelovale s nacističkom Njemačkom te donosi listu njihovih kolaboracionističkih skupina.
- To su organizacije ili skupine koje su na području sadašnje Republike Slovenije u vrijeme 2. svjetskog rata djelovale s okupatorskom nacističkom Njemačkom (Treći rajh), Kraljevinom Italijom, Kraljevinom Mađarskom te Nezavisnom državom Hrvatskom - kaže se u zakonu koji je prihvaćen krajem prošlog tjedna, a stupit će na snagu tri mjeseca nakon objave u službenom listu. Popis kolaboracionističkih skupina je vrlo dug. Taksativno ih nabrajaju: Dobrovoljna protukomunistička milicija (Seoske straže i Legija smrti), Slovensko domobranstvo, Gorenjska samozaštita, Slovenski narodni sigurnosni zbor i Jugoslavenska vojska u otadžbini (četnici).
Potom navode vermane (vermanšaft, paravojne vojne jedinice čija je zadaća bila "duševno, duhovno i politički voditi ljude i pripremati ih da budu svjesni građani Reicha i članovi njemačke nacionalne zajednice) i raztrgance (poznate i kao protibande, paravojne skupine za gerilsku borbu koje je organizirao Gestapo, op. a.). Dalje na listi su Crna ruka, mađarska Stranka strelastog križa, Koruški narodni savez, Štajerski domovinski savez, Srpski dobrovoljački korpus te na kraju ustaše. U prijedlogu zakona uz pojam ustaše, stajao je i sljedeći tekst: Hrvatska revolucionarna organizaciju (UHRO) ili ustaše, Hrvatski revolucionarni pokret (UHRP i Hrvatske oružane snage (HOS) Neovisne države Hrvatske (Hrvatsko domobranstvo, Ustaška vojska, Hrvatski legionari, oružnici), da bi u finalnom obliku ostalo samo - ustaše.
Novela zakona kaže kako "tko javnom mjestu nosi, vješa, izlaže, uzvikuje, izvodi, dijeli, objavi ili na drugi način koristi pozdrave, himne ili pjesme, zastave, uniforme, znakove ili druge simbole, slike i audiovizualni materijali tipični za nacizam, fašizam i njihove suradnike iz vremena Drugog svjetskog rata i takvim ponašanjem bilo koga uznemirava ili ugrožava, kaznit će se novčanom kaznom od 500 do 1000 eura". Zakon su predložili zastupnički klubovi Svoboda, SD i Ljevica, navodeći kako je zabrana veličanja nacizma i fašizma regulirana u većini demokratskih zemalja.
Prijedlog je prihvaćen s 48 glasovi za i šest protiv, svi iz Nsi (Nova Slovenija - kršćanski demokrati). Zastupnici SDS-a Janeza Janše nisu nazočili glasanju. Iako se tražilo da se u zakon uvede i zabrana veličanja komunizma, prijedlog nije prošao. Takve zakone imaju i Njemačka i Austrija, koja je prije par godina, potaknuta dijelom sudionika komemoracije na Bleiburgu, uvrstila simbole NDH pod zabranjene. Hrvatska, inače, u Sloveniji odaje počast stradalima s Križnog puta kod Hude jame i na Teznom, no sada će nazočni morati jako paziti s kakvim simbolima tamo dolaze.