Sarah Gilbert

Znanstvenica s Oxforda upozorava da naše ponašanje izaziva viruse i da će ih i dalje biti

Foto: Telegraph.co.uk
Znanstvenica s Oxforda upozorava da naše ponašanje izaziva viruse i da će ih i dalje biti
01.09.2020.
u 07:08
Pogledaj originalni članak

Profesorica Sarah Gilbert koja vodi projekt razvoja cjepiva protiv koronavirusa na Oxford sveučilištu je poručila kako način života ljudi pokreće rastuću opasnost od virusa i da se rizik neće smanjiti, što više, kaže kako je vjerojatno da u budućnosti bude još sličnih izbijanja zaraze sa životinje na čovjeka.

"Sve veća gustoća naseljenosti, više putovanja, krčenje šuma su aktivnosti koje povećavaju mogućnost od izbijanja virusa koji se onda lako proširi", rekla je Gilbert, prenosi Klix.ba. 

Zoonotska infekcija je bolest koju prouzrokuje patogen poput bakterije ili virusa koji obično sa životinje pređe na čovjeka i upravo je to ono na što profesorica koja stoji iza Oxfordovog cjepiva protiv koronavirusa Sarah Gilbert i upozorava, piše Independent.

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da su 76 posto svi novih zaraznih bolesti zoonotske, odnosno da je ukupno 60 posto svih zaraznih bolesti poteklo od životinja.

Prošli mjesec su stručnjaci iz Ujedinjenih naroda na sličan način upozorili kako će se broj zoonotskih bolesti i dalje povećavati ukoliko se ne poduzmu mjere za zaštitu divljih životinja i očuvanje okoliša.

Upravo pogoršan odnos prema okolini, degradacija zemljišta, eksploatacija divljih životinja te klimatske promjene su ono na što UN upozorava kao rizično ponašanje u smislu širenja zaraze.

Istraživači vjeruju da se Covid-19 proširio od slijepih miševa s tržnice u Wuhanu, a koji su zatim zarazili ljude. I druge smrtonosne bolesti poput ebole, SARS-a i virusa zapadnog Nila također potječu od životinja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.