Britanski znanstvenici predstavili su model cikličnog uvođenja i popuštanja restriktivnih mjera za koji smatraju da će omogućiti zemljama lakše nošenje s pandemijom COVID-19 te u konačnici njeno iskorjenjivanje.
Strategiju su razvili na temelju matematičkih formula koristeći podatke iz 16 zemalja. Prema rezultatima istraživanja, najbolji način za svladavanje pandemije bio bi naizmjenični 80-dnevni ciklus koji uključuje 50 dana života pod strogim mjera, a zatim 30 dana relaksacije. Takav model, navodi se u ovom novom istraživanju, smanjit će broj smrtnih slučajeva i bolničkih prijema na COVID-19 odjelima, a osim toga navodi se i da bi se na ovaj način mogla spasiti mnoga radna mjesta.
Ovaj naizmjenični ciklus trebao bi biti na snazi do 2022, smatraju autori ove studije na čelu s britanskim znanstvenikom Rajivom Chowdhuryjem sa Sveučilišta Cambridge, prenosi Mirror.
U studiji objavljenoj u Europskom časopisu za epidemiologiju navodi se i da je taj pristup dugoročno održiviji od sadašnjih metoda koje minimiziraju prijenos virusa s čovjeka na čovjeka.
"Ova povremena kombinacija strogog socijalnog distanciranja i relativno opušteno razdoblje, s učinkovitim testiranjem, izolacijom slučajeva, traženjem kontakata i zaštitom ranjivih, može dopustiti stanovništvu i njihovim nacionalnim gospodarstvima da "dišu" u intervalima. Upravo taj element čini ovo rješenje održivijim, posebno u siromašnijim regijama. Napominju i da bi trajanje tih intervala trebalo prilagoditi za svaku zemlju prema njihovim potrebama i lokalnim mogućnostima.