Znanstvenici su zbog razvoja velike hipoksične zone u Tihom oceanu zabrinuti za budućnost oceanskih ekosustava.
Hipoksična zona, koja se ponekad naziva "mrtva zona", područje je oceana u kojem se drastično smanjuje razina kisika; zbog čega više nije pogodno za život.
Morske životinje obično napuštaju to područje, a one koje ostaju ugibaju. Trenutno se ova hipoksična zona nalazi blizu države Oregon i prostire se na 20.000 kvadratnih kilometara. No stručnjaci smatraju da će ona nastaviti s rastom jer taj fenomen obično biva izraženiji krajem ljeta, prenosi Index.hr.
"Radi se o predvodniku klimatskih promjena u moru, a to je zato što voda sada ima manje otopljenog kisika nego prije", rekao je biolog Francis Chan sa Sveučilišta Oregon.
"Mogli smo usred zone s niskim udjelom kisika vidjeti morske zvijezde, morske krastavce i rakove koji su se zapravo gušili i koji su bili razbacani po morskom dnu", kazao je Chan, a prenosi Futurism.
Toplija voda otapa manje kisika što predstavlja problem za ocean jer temperature nastavljaju s rastom.
Chan je dodao da stručnjaci nisu sasvim sigurni kako će različite mrtve zone u Tihom oceanu dugoročno utjecati na njegovo ukupno ekološko zdravlje. No, pretpostavljaju da ćemo se zbog klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja sve češće susretati s mrtvim zonama.