Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita u bankama s ciljem usklađivanja zakona sa standardima EU-a u ovoj oblasti i ispunjavanja obveze BiH iz Pisma namjere zaključenog s MMF-om, priopćeno je iz ove državne institucije. Izmjenama zakona, koji će Ministarstvo financija i trezora dostaviti Parlamentarnoj skupštini BiH po žurnoj proceduri, uvodi se osiguranje depozita pravnih osoba te utvrđuje nastavak sudjelovanja banaka članica u kojima je uvedena privremena uprava u programu osiguranja depozita.
Osiguranje uloga
“Novine su”, objašnjeno je iz Vijeća Ministara BiH, “i brisanje mogućnosti sudjelovanja predstavnika banaka i udruženja banaka u radu Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita BiH te uvođenje izvanredne premije za saniranja Fonda za osiguranje depozita i isplatu osiguranih depozita. Usvojen je prijedlog zakona o programu zaštite svjedoka u BiH radi osiguranja učinkovite zaštite svjedoka i omogućavanja slobodnog i otvorenog svjedočenja u kaznenim postupcima pred Sudom BiH. Mjere kojima se osigurava zaštita svjedoka, odnosno bliske osobe, su: fizička i tehnička zaštita osoba i imovine, premještanje, prikrivanje identiteta i podataka o vlasništvu i promjene identiteta. Program zaštite svjedoka može se primijeniti kada se dokazuju kaznena djela protiv integriteta BiH; protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom; terorizma; organiziranog kriminala i za djela za koja se po zakonu može izreći kazna u trajanju od pet godina ili teža kazna. Odluku o primjeni, prekidu, produžetku i završetku programa zaštite svjedoka donosi Povjerenstvo za primjenu programa koje će činiti sudac Suda BiH, tužitelj
Trgovina ljudima
Tužiteljstva BiH i načelnik Odjela za zaštitu svjedoka. Za organizaciju i provedbu programa zaštite svjedoka, te organizaciju i provedbu žurnih mjera zaštite, zadužen je specijalizirani Odjel za zaštitu svjedoka Agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Strategiju suprotstavljanja trgovini ljudima u BiH 2013. – 2015. i Akcijski plan za provedbu strategije s ciljem izgradnje učinkovitog sustava za suprotstavljanje trgovini ljudima. Ova strategija temeljena je na jačanju sustava potpore, kaznenom procesuiranju kriminalaca koji se bave trgovinom ljudima, unapređenju sustava zaštite žrtava trgovine ljudima, stalnom preventivnom djelovanju.U razdoblju od 2006. do 2011. godine u BiH je registrirano 240 počinitelja kaznenih djela u vezi s trgovinom ljudima, dok je 239 otkrivenih žrtava trgovine ljudima.