Srbijanski predsjednik Boris Tadić pokušat će riješiti kosovsko pitanje za vrijeme zasjedanja Glavne skupštine UN-a, a susrećući se s čelnicima SAD-a, Rusije i Europe, pokušat će zadobiti njihovu podršku za stavove Beograda. Tadić bi se trebao susresti i s Catherine Ashton, visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, a kontaktirajući s čelnicima država tražit će potporu rješavanja kosovskog pitanja u korist Srbije, odnosno povlačenje kosovskih carinika i policajaca s graničnih prijelaza Brnjak i Jarinje.
– Trenutačno se vodi borba oko toga hoće li se prihvatiti stvarna situacija na sjeveru Kosova, dijelu koji se ne može uspoređivati s ostatkom zemlje. Na sjever se ni u jednom slučaju ne mogu odnositi rješenja s juga Kosova, a rješavanje "carinskog spora" bit će putokaz za daljnji dijalog i pregovore u vezi s ostalim pitanjima na Kosovu – kazao je za Blic Nikola Jovanović, urednik časopisa "Izazovi europskih integracija".
Njegovo je mišljenje da je podjela Kosova sada nemoguća i kako će najbolje rješenje biti ako međunarodna zajednica sjeveru Kosova dodjeli poseban status i omogući maksimalnu samoupravu srpskom stanovništvu bez priznavanja Kosova, ali s jasnom teritorijalnom autonomijom. Vlast u Beogradu, međutim, još nije odustala od plana o podjeli Kosova.
– Jasno je da Thaçi neće prihvatiti ništa što djeluje kao poraz. Tadić će morati naći odgovor na pitanje podjele, a da to tako ne zvuči kako bi dobio podršku međunarodne zajednice – smatra Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih znanosti u Beogradu.
Očigledno je došlo vrijeme da se razgovara o nekom posebnom rješenju za neku vrstu autonomije općina na sjeveru Kosova. Beograd, međutim, još nikome nije ponudio ni jedno racionalno, kompromisno rješenje o kojem bi se pregovaralo. Kako Blic neslužbeno doznaje, na takvom se rješenju tek radi u skladu s planom u četiri točke koji je Tadić nedavno iznio.
Preuzeto sa www.vecernji.hr
Kad trazi garanciju sigurnosti za srbe u enklavama, zasto prvo ne osugura garanciju sigurnosti Hrvatima u Vojvodini, i Albancima na jugu srbije?