Bioraznolikost poljoprivrednih kultura u BiH, uključujući i autohtone kulture, bit će sačuvana zahvaljujući uspostavi banke gena pri Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu u Sarajevu. Zahvaljujući ovoj banci, spriječeno je izumiranje velikog broja autohtonih biljki.
Očuvanje materijala
Centar za biljne genetske resurse u svojoj banci gena trenutačno ima više od 500 primki pojedinih biljnih kultura, za koje je određena i točna lokacija, ime vlasnika od kojeg je preuzet uzorak i sve druge potrebne podatke. Voditelji projekta, mladi inženjeri, Fuad Gaši i Idin Fazlić ističu kako je očuvanje genskog materijala poljoprivrednih kultura BiH od velikog znanstvenog, ali i ekonomskog i turističkog značenja.
-Mi čuvamo autohtonu gen plazmu poljoprivrednih kultura, odnosno staro sjeme karateristično za stare kulture u BiH. Obično su to ratarske i povrtlarske kulture. Ja pripremam obranu doktorata u kojem sam dokazao da se autohtone jabuke potpuno razlikuju od modernog sortimenta. Očuvanjem tog divergentnog biomaterijala omogućavamo njegovo korištenje u budućnosti za stvaranje nekih novih sorti. Treba znati da mnogi od tih uzoraka sadrže neke genetske otpornosti povoljne kvalitete za organsku proizvodnju, kazao je Gaši.
Prioritet pri pohranjivanju u banku gena imaju one kulture koje su najspecifičnije i najzastupljenije u našoj regiji. Gaši kaže kako je Bosna i Hercegovina, ali i šira regija, najpoznatija po autohtonim jabukama, kruškama i šljivama. Susjedne zemlje su uslijed razvoja poljoprivrede posjekli zasade autohtonih kultura i napravili zasade za intenzivni uzgoj voća, čime su ostali bez autohtonih kultura. BiH je tu u boljoj poziciji, jer je zbog kašnjenja u razvoju poljoprivrede sačuvano mnogo autohtonih kultura voća, ali i kukuruza i drugih poljoprivrednih kultura. Zato se još barem polovina autohtonih kultura održava u prirodi, odnosno na poljoprivrednim gazdinstvima.
Povezivanje turizma
- Možemo povezati očuvanje autohtonih kultura s turizmom i proizvoditi džemove, pekmeze, kruh, od autohtonih poljoprivrednih kultura i raditi na njihovoj promociji. Drugi važan detalj je da mi ne znamo kakve nas klimatske i druge promjene očekuju i zbog toga je potrebno sačuvati genski materijal i eventualno stvoriti neku sortu koja će biti otporna na drukčije uvjete, napomenuo je Gaši.
Procjenjuje se da u BiH postoji nekoliko tisuća autohtonih poljoprivrednih kultura koje bi trebalo sačuvati za buduće naraštaje. Mnoge od njih su prisutne na ovim prostorima i više od 300 godina, a Gaši je kazao kako su one po nekim svojstvima bolje od onih koje se koriste danas u konvencionalnoj proizvodnji.
Osim kapaciteta za čuvanje autohtonog materijala, Centar za biljne genetske resurse u svom sklopu posjeduje i dva laboratorija od kojih je jedan usko profiliran za genetsku karakterizaciju molekularnim markerima i in vitro propagaciju. Izvan samog objekta nalazi se polje za regeneraciju, u potpunosti natkriveno zaštitnom mrežom i plastenik.
USPJEH
U banci gena u BiH od izumiranja spašeno 500 autohtonih vrsta
Koliko je kaotična situacija svjedoči i to što u Parlamentu Bosne i Hercegovine trenutačno nema nikoga tko bi mogao primiti bilo koje visoko izaslanstvo koje dolazi iz inozemstva