Usvajanjem zakona o zaštiti jamaca bi prava jamaca u FBiH konačno prvi put mogla biti regulirana i zaštićena zakonom. Sudeći po izjavama zastupnika Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, potpora tom zakonu uopće ne bi trebalo biti upitna.
Ugovor skrivan od jamca
Zakonom o zaštiti jamaca, koji je u proceduru u formi nacrta uputila zastupnica Aida Čikić i za koji Vlada FBiH treba dati svoje stajalište, ukida se administrativna zabrana za jamca i stavlja isključivo na dužnika. Uvodi se obveza banke i mikrokreditne organizacije da odmah jamcu i dužniku uruči ugovor, što do sada nije bio slučaj nego su ugovori, kako je obrazloženo zakonom, skrivani od jamca do isteka roka za poništenje. Predloženim zakonom se određuje da dužnik ne može darovati, prodati ili prepisati imovinu dok traje kreditni ugovor jer je upravo ovo, kao i selidba u inozemstvo, česta pojava, pa je banka teretila jamce za povrat kredita. Zakonom se uvodi i jedinstveni ugovor koji potpisuju dužnik i jamac s obzirom na to da su do sada oni potpisivali dva ugovora pri čemu je jamac, opravdano smatrao da je riječ o identičnim ugovorima, ali je temelj prijevare bila u tome da je materijalna odgovornost za neispunjenje ugovora sadržana u ugovoru između banke i jamaca, dok je odgovornost dužnika bila samo da osigura jamce.
Podrška zakonu
- Dat ćemo podršku zakonu. Dobra je osnova da se dođe do rješavanja problema jamaca. Nadam se da ćemo ga brzo usvojiti. Proistekao je iz zahtjeva zastupnika i šire javnosti. U BiH je sustav u kojem se banke tako osiguraju kod dodjele kredita da, ako dođe do problema u otplati, to plaćaju jamci. Dva smo puta obavili raspravu o ovom problemu i Agencija za bankarstvo FBiH je pretrpjela niz kritika - rekao je za Nezavisne novine Ismet Osmanović, zastupnik SDA. Novi zakon s nestrpljenjem očekuju i u Udruzi za zaštitu jamaca u BiH u kojem ističu da u zemlji ima 200 tisuća prevarenih jamaca, ljudi koji su vraćali tuđe kredite, a njih 30-ak zbog toga je sebi oduzelo život.