Anksioznost je mentalno stanje koje je često teško detektirati, a razlog tomu je što je ljudi često izjednačavaju s “običnim” emocijama poput straha.
No anksioznost je puno više od samog straha, anksioznost je emocionalno stanje koje se sastoji od negativnih emocija, ali i fizičkih manifestacija te misaonih procesa koji također imaju negativan predznak. Kada naučimo i shvatimo što doista osjećamo i proživljavamo, lakše nam je boriti se s tim. Strah je emocija koju baš svi doživljavamo, no ako je popraćena fizičkim simptomima i crnim mislima, vjerojatno se radi o anksioznosti. Ljepotaizdravlje.hr donosi 5 fizičkih simptoma anksioznosti koje nipošto ne biste trebali ignorirati,
Ubrzan rad srca
Anksioznost možemo nazvati i prirodnim načinom na koji naš organizam pali alarm, odnosno daje signal za opasnosti oko nas. U trenutku opasnosti dolazi do otpuštanja veće količine kortizola i adrenalina, a to pak ubrzava rad srca te povisuje krvni tlak.
Znojenje ili zimica
Dio takozvane “fight or flight” reakcije je i promjena tjelesne temperature. To se događa zbog toga što hipotalamus, koji regulira tjelesnu temperaturu, također sudjeluje i u skupljanju osjetilnih informacija kojima se daje određena emocionalna vrijednost. Zbog toga će neke osobe u trenucima anksioznosti osjećati zimicu ili znojenje zbog povišene tjelesne temperature.
Nemogućnost dubokog udaha
Ubrzan rad srca sa sobom donosi i manjak kisika u organizmu, što dovodi do toga da čovjek nagonski pokušava doći do veće količine kisika bržim i plićim udisanjem.
Mučnina, zatvor ili dijareja
Poznato je i znanstveno dokazano kako je zdravlje naših crijeva povezano i s našim mentalnim zdravljem. Stoga ne čudi činjenica kako ćemo za vrijeme anksioznih perioda života imati problema poput mučnine, zatvora, dijareje te drugih probavnih smetnji. Mikrobiom u crijevima ključan je za mnoge tjelesne funkcije, a u njima nastaju i neurotransmiteri poput serotonina, čiji postotak proizvodnje u crijevima iznosi čak 90 posto. Da biste izbjegli probavne smetnje i narušavanje crijevne flore, koja može dovesti do mentalnih i različitih fizičkih zdravstvenih problema, morate promijeniti određene životne navike.
Probadajuća bol i ukočenost
U trenucima kada mozak detektira opasnost, zahvaljujući živcima koji se protežu kroz cijelo naše tijelo, signali o anksioznosti brzo i lako putuju tijelom te se javljaju u obliku zatezanja mišića, ukočenosti te probadajuće boli koja može nastati u bilo kojem dijelu tijela. Najčešće se ta bol javlja u donjem dijelu leđa, vratu te vilici.