Cimet nije samo začin za pitu od jabuka ili druga jela. Njegove moći su daleko veće, a sežu do liječenja gljivica na noktima, neutraliziranje smrada iz ustiju i okoline, liječi gripu i probleme sa želucem, jača metabolizam itd. Ovdje je osam načina na koji možete koristiti cimet, a da se ne radi o kulinarskim vještinama. I zapamtite - cejlonski cimet je puno učinkovitiji od klasičnog koji obično stavljamo u kolače, piše Remedy Daily.
1. Liječi gripu i želučane tegobe
Cimet uništava bakterije u crijevima pa čak i teške primjerke poput E. coli. Imate li gripu ili probleme sa želucem, prokuhajte žličicu cejlonskog cimeta u šalici i pol vode - neka kipi polako 15 do 25 minuta. Potom neka odstoji još 15-tak minuta, mijenjat će boju od blijedo žute do zlatno crvene. Tu tekućinu popijte.
2. Neutralizira smradove
Cimet ima je topao, ugodan miris, a kako ubija bakterije, uništit će i one koje uzrokuju smrad u vašem domu. Jednostavno stavite cimetovu koru u vrelu vodu i pustite da se para širi prostorom. Nakon pola sata smrad će nestati.
3. Ubrzava metabolizam
Želite li izgubiti pokoji kilogram viška, češće jedite cimet. On ubrzava rad metabolizma, a brzi metabolizam znači i lakši gubitak težine. Dobro je dodati žličicu cimeta u jutranju kavu ili njime posuti tost, zobene pahuljice itd., odnosno, dobro ga je uzimati ujutro.
4. Liječi bolesne desni i uklanja zadah
Kao što smo rekli, cimet ima dobra antibakterijska svojstva pa tako liječi i bolesno zubno meso, a uklanja i neugodan zadah iz usta. Promučkajte u ustima smjesu od dvije kapi eteričnog ulja cimeta i žlicu kokosovog ulja.
5. Koristan je kod dijabetisa tipa 2
Cimet pomaže u smanjenju razine šećera u krvi i povećava djelovanje inzulina. Za ljude s dijabetesom tipa 2 stručnjaci preporučaju da dnevno pojedu 1 do 4 grama cimeta.
6. Odbija kukce
Miris cimeta kukcima nije ugodan pa bježe od njega. Recimo, mravi će skrenuti sa svojeg puta pospete li ih s malo cimeta. Ili napravite liniju od cimeta na podu, tamo gdje imate problema s ulaskom mrava u kuću, i oni je neće prelaziti. Štapić cimeta možete staviti i u malu vrećicu da bi odjeću zaštitili od moljaca.
7. Pomaže kod depresije
Miris cimeta asocira na Božić, kolače i lijepe uspomene. Uz to, znanstveno je dokazano kako je dličan u borbi protiv crijevnih bakterija koje su povezane s depresijim. Prokuhajte ga u vodi i popijte kao čaj.
8. Liječi gljivice na noktima
Onaj tko ih je imao zna koliko te gljivice mogu biti frustrirajuće i koliko ih se teško riješiti. Cimet je odličan u uništavanju gljivica, odnosno ulje od njegovog lišća koje se stavlja direktno na na nokat ujutro i navečer. Uz to, dobro je potopiti stopala u razrijeđeno cimetovo ulje pomiješano s gorkom soli, prenosi 24sata.hr.