Paul Cronina, generalni direktor kompanije Adriatic Metals BH

Adriatic Metals je svjetski primjer održivog rudarstva

Adriatic Metals je svjetski primjer održivog rudarstva
25.11.2023.
u 11:10
Pogledaj originalni članak

Rudnik Rupice u Varešu nije samo rudnik već signal stranim investitorima da je BiH zemlja gdje može da se dođe i investira na pametan način, kazao je osnivač i generalni direktor kompanije Adriatic Metals BH Paul Cronina prilikom gostovanja u studiju FACE-a.
„Rudarstvo mora biti održivo i mora imati što manji mogući utjecaj na zajednice koje se nalaze u okolini rudnika. Ja sam imao viziju kako bi rudnik trebao izgledati, jer želim stvoriti jedan pozitivan primjer ne samo za Bosnu i Hercegovinu već i za globalno rudarstvo, cijelu ovu industriju. Želim stvoriti primjer kako se nešto treba raditina pravi način i sad u malenom gradiću Varešu upravo tako poslujemo,“ kaže Cronin.
Tijekom gostovanja je istaknuto kako je Adriatic Metals najveća strana investicija u BiH teška 450 milijuna maraka, a do 2050. godine, ova tvrtka će iz BiH odnosno Vareša izvesti točno 10 milijardi KM cinka i olova od čega u BiH ostaje: 520 milijuna KM poreza na prihod; 307 milijuna KM na plate i doprinose; oko 60 milijuna KM koncesijskih troškova Zeničko-dobojskoj županiji.
U osvrtu na rude koje su pronađene na lokalitetu, Cronin je potvrdio da litij nije među njima. „Riječ je o zlatu, srebru, olovu, cinku, baritu i bakru. Najveće vrijednosti imaju cink i srebro. Ne pronalazimo puno zlata, većina zlata ne može da se koncentriše i vraćamo ga natrag u zemlju. Najzanimljivije je srebro, jer srebro postaje industrijski metal koji se koristi za solarne panele, baterije, lijekove i u različite industrijske svrhe.“
Cronin je iskoristio priliku i da objasni kako je fizički prosto nemoguće da radovi u rudniku Rupice utječu na vodoopskrbu građana Kaknja, kod kojih se bez potrebe kreira osjećaj straha.
„Mi imamo veliki broj dozvola, imali smo 18 inspekcija vode i svaku smo prošli jer kompanija ne zagađuje vodu. Mi u rudniku imamo sustavza prečiščavanje vode, prvi u BiH. Ta voda je iste kvalitete kao ova koju sada pijem. Takvu vodu ispuštamo u jedan manji potok, oko 3 km niže od rudnika, i koji nema veze s vodopskrbom Kaknja. Dakle, jednostavno je fizički nemoguće da mi na bilo koji način zagadimo vodu za Kakanjce. To nije učinjeno i do toga ne može doći i ja vam to mogu jamčiti,“ zaključio je Cronin.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.