Potpore domaćoj proizvodnji

Agraru 106 milijuna KM, poticaji za hranu 87, za investicije 14,1 milijun KM

Agraru 106 milijuna KM, poticaji za hranu 87, za investicije 14,1 milijun KM
24.04.2022.
u 12:21
Porast iznosa i uvođenje novih kultura ulijevaju optimizam u oporavak domaće proizvodnje
Pogledaj originalni članak

Rekordnih 106 milijuna maraka za potporu poljoprivrednoj proizvodnji, što je za 19 milijuna više nego lani, kao i 50 litara goriva po hektaru obradive površine, neke su od karakteristike ovogodišnje potpore Federacije BiH domaćim proizvođačima hrane, a s kojom se namjerava podići opseg, ali i kvaliteta agrara u tom entitetu, pri čemu nadležni računaju kako će ovogodišnje mjere pomoći oporavku, kao i stvaranju prijeko potrebnih zaliha hrane na domaćem tržištu, piše Večernji list BiH. Ono što je posebice važno u novoj strategiji odnosa prema poljoprivredi je i činjenica da planiranjem sredstava za nabavu robnih rezervi u ukupnom iznosu od 20 milijuna KM, Vlada FBiH ima namjeru u slučajevima potrebe intervenirati kroz set mjera za stabilizaciju eventualnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Sredstva su namijenjena i za sufinanciranje proljetne sjetve pšenice i otkup jesenje žetve u FBiH.

Važne stavke

Važno je pritom što su programom novčanih potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2022. godinu planirana sredstava za poticaje biljnoj i životinjskoj proizvodnji veća od prošlogodišnjih. Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika FBiH, u izjavi za Večernji list kaže kako poljoprivrednici mogu biti zadovoljni promjenama nabolje koje su vidljive u ovogodišnjem programu mjera. Dodaje kako sve to stvara osnovu da se iduće godine i povećaju iznosi za potporu poljoprivrednoj proizvodnji i to za dvostruko, a sve to uzimajući u obzir činjenicu da je domaća proizvodnja konačno prepoznata kao strateški važan segment gospodarstva. Nadalje, značaj domaće proizvodnje dodatno dolazi do izražaja u vremenu koje karakteriziraju poremećaji na globalnom tržištu koji se onda prenose na niz segmenata domaćega tržišta, a što je vidljivo kroz svakodnevna poskupljenja.

Uvidom u program vidljivo je kako je za novčanu potporu biljne proizvodnje osigurano 16,165.000 KM te su u program novčanih potpora uvedene i nove kulture koje do sada, prije svega zbog nedostatka sredstava, nisu bile uključene. Tako je u okviru mjere koja se odnosi na krmno bilje uvedena potpora za travno-djetelinske smjese i djeteline, kao zamjenu za skupe uvozne koncentrate. Kod povrća je prvi put uvedena potpora za proizvodnju kupusa, kelja, lubenice i graha, zatim kod voća je uvedena potpora za uzgoj oraha, badema, borovnica, brusnica i aronije. Porastao je i iznos za životinjsku proizvodnju te je za te namjene osigurano 71,025.000 KM, a uvedena je novčana potpora i za peradarsku proizvodnju te su planirana sredstva za uzgoj brojlera, odnosno tov pilića. S obzirom na važnost ruralnog razvoja na koji se gleda kao na priliku za podizanje standarda većeg broja građana, ali i osiguranja opskrbljenosti tržišta domaćim proizvodima, od iznimnog je značaja što je predviđeno i 14,170.000 KM za strukturne mjere, odnosno mjere ruralnog razvoja. Pritom se namjerava ulagati u modernizaciju tehničko-tehnoloških kapaciteta domaće proizvodnje, a novčane potpore za ruralni razvoj usmjerene su i u mjere za povećanje konkurentnosti i zaštitu ruralnog okoliša.

Jačanje konkurentnosti

U okviru mjera za povećanje konkurentnosti koje su ključne za opstanak i razvoj poljoprivrednih gazdinstava i prehrambene industrije predviđeno je 12,100.000 KM. Riječ je o sredstvima namijenjenim za potporu investicijama u poljoprivredne strojeve i priključne uređaje, opremu za biljnu i stočarsku proizvodnju, te nabavu rasplodne stoke, kao i izgradnju, proširenje i opremanje objekata u funkciji poljoprivredne proizvodnje i prerade. Potom za legalizaciju građevinskih objekata i ispunjavanje okolišnih standarda te podizanju višegodišnjih zasada, od čega će biti financirano do 30 posto vrijednosti prihvatljivih troškova investicije. Ovi projekti financiraju se i preko kreditne linije Razvojne banke Federacije BiH u čemu Federalno ministarstvo poljoprivrede sudjeluje grantom od 2,000.000 KM, iz kojeg će se financirati do 25 posto vrijednosti prihvatljivih troškova investicije. Za mjere zaštite ruralnog okoliša izdvojeno je 70.000 KM koje su planirane za potporu certifikaciji organske proizvodnje, koju osigurava primjena proizvodnih tehnologija sa smanjenom uporabom pesticida i gnojiva, a čime se štiti okoliš te osiguravaju zdravi i prirodni prehrambeni proizvodi. U okviru modela ostalih vrsta potpora izdvojen je iznos od 4,140.000 KM, koji je planiran za potporu sufinanciranju osiguranja od šteta u poljoprivredi te organiziranja stručnih skupova i sajmova te izlaganja na sajmovima. Osim toga, potpore su namijenjene za sufinanciranje organiziranja poljoprivrednika, troškove standardizacije proizvoda te potporu različitim programima pokretanja proizvodnje i poticanje jesenske sjetve.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.