Ulazak Hrvatske u Schengen i eurozonu 1. siječnja ove godine tema je koja i dalje plijeni interes austrijskih medija. Naravno, i Austrijanaca koji su najvjerniji hrvatski gosti, a Hrvatska im je već tradicionalno jedna od najomiljenijih turističkih destinacija za odmor. Austrijski dnevni list Der Standard u tekstu s nadnaslovom “Otvorene granice” i naslovom “Velika navala? Što znači ulazak Hrvatske u Schengen za turizam” piše kako od početka siječnja više nema graničnih kontrola za strane turiste pri ulasku u Hrvatsku, uz upit može li se zbog toga očekivati “navala turista” u zemlju ili je “potencijal već iscrpljen?”
Isti izvor navodi kako je za strane turiste sve znatno lakše otkako je Hrvatska početkom godine ušla u Schengen i uvela euro. “Nema više dugih kolona na granicama ni pipljivog mijenjanja kune u euro: Ulaskom Hrvatske u schengenski prostor i eurozonu bit će mnogo toga znatno jednostavnije za strane turiste”, napominje list i dodaje kako se i iz kuta gledanja Austrijanaca isplati baciti precizniji pogled na Hrvatsku. U nastavku ističe kako se Hrvatska, za koju “turizam ima toliki značaj, kao za malo koju zemlju”, brzo i učinkovito oporavila od posljedica pandemije koronavirusa i ponovno ostvarila broj turističkih noćenja kao pretpandemijske 2019. godine. “Prošle je godine Hrvatsku posjetilo 18,9 milijuna turista: ukupan broj noćenja popeo se na više od 100 milijuna”, ističe Der Standard. List piše kako je Hrvatska znalački iskoristila sve svoje turističke potencijale i kako se porast prije svega očekuje kod “dnevnog turizma”. Voditelj bečkog Instituta za međunarodne gospodarske usporedbe Mario Holzner zbog ukidanja granica i uvođenja eura “ne očekuje dodatnu navalu turista” u Hrvatsku. “Potencijal je već prilično iscrpljen”, tvrdi austrijski ekonomist. Kako piše list, Holzer ne računa s “revolucionarnim promjenama”, ali postoji mogućnost da se poveća broj dnevnih turista i kratkotrajna putovanja.
A Austrijanci su poznati po tome da putuju više puta godišnje i da jednostavno sjednu u auto i krenu put mora i odmora ako je lijepo vrijeme. Stoga list ističe da će se ukidanje granica i uvođenje eura najviše, i to pozitivno, osjetiti u turističkoj djelatnosti. Unatoč tome što Hrvatska, kao i Austrija, muku muči s manjkom radne snage u turizmu i hotelijerstvu. Isti izvor napominje kako Hrvatska taj problem rješava “ciljanom migracijom”. “Mnogi dolaze iz okolnih zemalja, ali i iz azijskog područja, kao primjerice Sri Lanke”, napominje Der Standard i dodaje: “Isto tako nije za zanemariti i isprepletenost Hrvatske i Austrije. Prošle je godine zabilježeno više od osam milijuna noćenja austrijskih turista. Time je Austrija na trećem mjestu u toj kategoriji, odmah iza Njemačke i Slovenije.”
Austrijska turistička ekspertica nadležna za Hrvatsku u nacionalnoj Organizaciji za turističku promociju Austrije Borbala Mercz ističe kako je Austrijancima, prije svega, zanimljivo ljetovanje u Hrvatskoj, za razliku od Hrvata koje uglavnom interesira zimski odmor u Austriji. Međutim, prema njenim riječima, i taj se trend mijenja. “Posljednja ljetna sezona bila je jako dobra”, rekla je Mercz, istaknuvši kako je bilo čak 62,8 posto više noćenja turista iz Hrvatske u Austriji nego 2019. godine. “Samo rijetko se prekorači prag od 400.000 noćenja godišnje”, kazala je Mercz istaknuvši: “Hrvati rado dolaze u Austriju u vrijeme adventa i na skijanje.” Prema njenom mišljenju, pozitivan efekt od ulaska Hrvatske u Schengen i eurozonu prije svega je očekivati, s obzirom na blizinu dviju zemalja, kod dnevnih izleta odnosno dnevnog turizma.
Kako je rekla, važno za hrvatski turizam je i odagnati strah starije populacije Hrvata da će euro donijeti zemlji poskupljenja i novu inflaciju. S tim u vezi šef bečkog Instituta za međunarodne gospodarske usporedbe Holzer tvrdi kako je “jasno” da će neki hrvatski trgovci i uslužne djelatnosti “iskoristiti situaciju za zaokruživanje cijena na više ili već dugo planirano povišenje cijena. Ali “ne i većina, zbog prisustva medija”. I zbog, kako na kraju piše Der Standard, poruke hrvatskog premijera Andreja Plenkovića kako "onima koji žele iskoristiti ovu situaciju na teret građana to neće proći.” Živi bili, pa vidjeli!.