Najnoviji podaci Euroastata

BiH posljednja u Europi po pitanju ekonomskog blagostanja

BiH posljednja u Europi po pitanju ekonomskog blagostanja
16.12.2019.
u 11:03
Najnoviji podaci Euroastata pokazuju da BDP po stanovniku za Bosnu i Hercegovinu, izražen u standardu kupovne moći, za 2018. iznosi 31% prosjeka EU
Pogledaj originalni članak

Indikatori koji mjere razinu ekonomskog blagostanja u zemljama, pokazuju da je Bosna i Hercegovina uz Albaniju na europskom začelju.

Najnoviji podaci Euroastata pokazuju da BDP po stanovniku za Bosnu i Hercegovinu, izražen u standardu kupovne moći, za 2018. iznosi 31% prosjeka EU. Po ovom kriteriju, BiH je zajedno s Albanijom, koja ima isti omjer, posljednja u Europi, piše Indiaktor.ba.

Od zemalja iz regije, Slovenija prema istraživanju Eurostata ima najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći koji iznosi 87 posto prosjeka EU, slijedi je Hrvatska sa 64 posto, Crna Gora sa 58 posto prosjeka EU. Za ovim zemljama zaostaje Srbija koja je na 39 posto prosjeka EU i Sjeverna Makedonija sa 37 posto.

U 2018. BDP po glavi stanovnika izražen u paritetu kupovne moći u zemljama članicama EU kretao se između 51% prosjeka EU u Bugarskoj i 261% u Luksemburgu.

Iako se BDP po stanovniku često koristi kao pokazatelj razine blagostanja u zemljama, on nije jedini takav indikator. Alternativni indikator blagostanja, koji bolje odražava stanje u domaćinstvima, je stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku.

Ona je prema podacima Eurostata u 2018. godini za Bosnu i Hercegovinu iznosila 41 posto prosjeka EU.

Po ovom kriteriju BiH je nešto bolja od Albanije gdje je ovaj omjer 39 posto, ali zaostajemo za svim drugim zemljama u regiji i ostalim europskim zemljama.

Ovaj indikator je za Sloveniju 79 posto prosjeka EU, za Hrvatsku 64 posto, Crnu Goru 58 posto, Srbiju 48 posto, a Sjevernu Makedoniju, kao i za BiH, 41 posto prosjeka EU.

Deset država članica EU zabilježilo je stvarnu individualnu potrošnju po stanovniku iznad prosjeka EU u 2018. Najviša razina zabilježena je u Luksemburgu, 34% iznad prosjeka EU, ispred Njemačke, koja bilježi 20% iznad prosjeka EU.

Standard kupovne moći (SKM) je jedinica vještačke valute koja eliminira razlike u razinama cijena među zemljama. Na taj način jedan SKM kupuje istu količinu roba i usluga u svim zemljama.

Ova jedinica omogućava smislenu usporedbu obima ekonomskih indikatora kroz zemlje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.