Sve više slučajeva nepažnje

Blizu 100.000 građana izgubilo osobne isprave od 2013. do danas

18.05.2021.
u 12:14
Pogledaj originalni članak

Posljednji ažurirani podaci Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) Bosne i Hercegovine o broju izgubljenih ili pak ukradenih osobnih iskaznica pokazuju kako je takvih bilo oko 80.000 potkraj 2019. godine, no taj je broj posve sigurno premašen i približio se 100.000 s obzirom na to da je od tada prošlo gotovo godinu i pol. Naime, građani svake godine u prosjeku izgube ili im pak bude ukradeno oko 12.000 osobnih iskaznica. Uz to, često su među nestalim dokumentima i vozačke dozvole, ali i putovnice, koje se mogu zloupotrijebiti, što je zabilježeno u više navrata. Popis od oko 80.000 nestalih ili izgubljenih osobnih iskaznica sa serijskim brojevima od 2013. do danas nalazi se na stranicama IDDEEA-e, piše Večernji list BiH. 

Najviše u Sarajevu

U razdoblju od četiri godine zabilježena su čak 55.023 takva slučaja s nestankom nekih od osobnih dokumenata koje izdaje Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH. Ono što iznenađuje je što se broj nestalih dokumenata gotovo stalno povećava, a u odnosu na prve godine otkako su nove osobne iskaznice u upotrebi, taj se broj udvostručio. Najviše onih koji su gubili dolazi iz Federacija BiH, a očekivano iz najbrojnijih Sarajevske odnosno Tuzlanske županije. Istodobno, najmanje takvih slučajeva je u Distriktu Brčko. Kako su ranije naveli iz IDDEEA-e, najviše je slučajeva s izgubljenim osobnim iskaznicama, no postoje i one koje su ukradene te kasnije zloupotrijebljene. Naime, na online trgovini eBay pojavili su se osobni dokumenti građana BiH. Dio ih je istekao, no dio njih još uvijek je aktualan. Među tim dokumentima su i putovnice, čak i male djece. Ti dokumenti prodaju se u norveškim krunama ili u markama, što bi moglo suziti krug za eventualnu potragu onih koji zloupotrebljavaju izgubljene ili nestale osobne dokumente. Sama procedura izdavanja novih osobnih dokumenata razmjerno je složena. U slučaju gubitka, krađe ili nestanka osobne iskaznice, vozačke dozvole ili putne isprave u zemlji ili inozemstvu, državljanin BiH to najprije mora prijaviti najbližoj policijskoj postaji, bilo da se nalazi u zemlji ili inozemstvu. Nakon toga izdaje se potvrda o prijavi gubitka te se osoba na koju se to odnosi treba javiti nadležnoj ustanovi za izdavanje osobnih dokumenata kako bi dobila potvrdu i o sadržaju dokumenta, serijskom broju te roku važenja. U slučaju gubitka vozačke dozvole ili putne isprave, gubitak se oglašava u Službenom listu o trošku vlasnika dokumenta. Gubitak osobne iskaznice se pak ne oglašava u Službenom listu. Poništavanje osobne iskaznice također se plaća i iznosi osam maraka. Isti iznos plaća se za poništavanje vozačke dozvole, a iznos pristojbe za poništenje putovnice iznosi 20 KM. Nakon toga s prikupljenom dokumentacijom osoba koja je izgubila ili joj je ukraden neki od osobnih dokumenata treba se javiti Odjelu za administraciju nadležnog MUP-a kako bi podnijela zahtjev za poništenje izgubljenoga ili ukradenoga dokumenta. Tek kada se dobije odluka, može se podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice uz koji se prilaže izvod iz matične knjige rođenih, zatim potvrda o državljanstvu, zatim izvorna odluka o poništenju osobne iskaznice i dokaz o uplati propisane naknade u iznosu od 18 KM.

Najskuplje u DKP-ovima

U slučaju da izgubite i druge dokumente, tek nakon izdavanja nove osobne iskaznice može se podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole i putovnice te pri tome treba priložiti odluku o poništenju izgubljenoga ili pak ukradenoga dokumenta. U slučaju da se dokument BiH izgubi izvan zemlje, onda je procedura složenija. Ali i skuplja. Najprije se, u slučaju da izgubite putovnicu, izdaje putni list, koji stoji 27 eura, kako biste se mogli vratiti u Bosnu i Hercegovinu. U slučaju da onaj tko je izgubio putovnicu želi novu putnu ispravu, onda će ga to sve u inozemstvu stajati oko 126 eura, odnosno oko 250 konvertibilnih maraka. •

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.