Najradosniji blagdan unosi toliko potreban optimizam

Božić ojačava duhovnu dimenziju, spaja razdvojene obitelji, gradi osjećaj zajedništva i podrške potrebitima

Foto: Pexels
Božić ojačava duhovnu dimenziju, spaja razdvojene obitelji, gradi osjećaj zajedništva i podrške potrebitima
21.12.2024.
u 15:46
Vrijeme došašća (latinizam advent u znatnoj se mjeri uvriježio u svakodnevnom govoru), unatoč očitoj sekularizaciji i komercijalizaciji koju vidimo na svakom koraku, ipak nije izgubilo svoju duhovnu dimenziju.
Pogledaj originalni članak

Dokaz su brojne religiozne aktivnosti kojima svjedočimo posljednjih tjedana, kroz koje se kršćani katolici intenzivno pripremaju za najradosniji blagdan - Božić. Od misa zornica, ispovijedi koje traže unutarnji mir i promišljanje djelovanja u životu pa do paljenja svijeća - transcendentna dimenzija ostala je tu među nama, a dio duhovnog prizvuka uspio se zadržati i na svjetovnim okupljanjima, osobito kroz brigu za drugoga.

Društveni segment

No, drugi segment, onaj vidljiviji, a o kojemu je moguće napisati sociološke studije, posebno je izražen u brojnim župama diljem Bosne i Hercegovine. Segment je to koji na ilustrativan način progovara o integrativnoj snazi Božića, blagdana koji spaja razdvojene obitelji i prijatelje, ojačava osjećaj zajedništva, progovara o optimizmu koji, unatoč brojnim izazovima, i dalje ostaje ključni pokretač društvenoga života. Božićni duh, bez obzira na to što nas ponekad zabljesnu neonska svjetla reklamnih panoa koji pozivaju na potrošnju, ipak nije napustio društvene aktivnosti, a posebice one humanitarnog karaktera. Od podrške potrebitima kroz prikupljanje novčanih priloga pa do rada na terenu, a posebice kada govorimo o obiteljima slabijeg imovinskog stanja. Brojni su primjeri humanosti koji svjedoče kako osnovna čovjekova zadaća na Zemlji, odnos prema bližnjemu, nije zanemarena.

Na onoj obiteljskoj/prijateljskoj strani svjedočimo okupljanju koje i ove godine, baš kao i prije, pospješuje iseljeništvo koje se u znatnom broju već vratilo u svoje domove te koje će sa svojim najmilijama provesti blagdane. Druženja u ugodnom ozračju na neizravan način pospješuju ukupne međuljudske odnose, ali i otvaraju prostor nekim novim uspješnim pričama, pa tako i onima koje zalaze u domenu ekonomije i životnog standarda. Jasno je kako dijaspora u znatoj mjeri sudjeluje u ekonomskim i novčanim tokovima Bosne i Hercegovine, a osim tekuće potrošnje, koja će svakako biti izraženija u ovom mjesecu, dijaspora je možda i ključni segment održavanja i rasta životnog standarda brojnim obiteljima u zemlji.

U ovoj godini vidljiv je daljnji porast iznosa transfera iz inozemstva, pa je tako u prva dva tromjesečja, odnosno u pola godine, iznosio dvije milijarde i 685 milijuna maraka, a od toga je najveći iznos išao na personalne transfere, odnosno novčane doznake iz inozemstva, što je u praksi način materijalne, odnosno financijske pomoći iseljenika svojim obiteljima. Tako su iseljenici kroz personalne transfere poslali doma milijardu i 968 milijuna maraka (u prvom tromjesečju 857,6 milijuna, a u drugom milijardu i 110,5 milijuna maraka), dok su u istom razdoblju prošle godine poslali malo više od milijardu i 764 milijuna maraka.

Prognoza

A ostali tek trebaju doći, pri čemu nije naodmet informirati se prije putovanja. Vremenska prognoza za one koji tek trebaju doći nešto je nepovoljnija te poziva na oprez, a poglavito u dane uoči samog Božića. Naime, BH Meteo na svojoj je Facebook stranici objavio kako se početkom tjedna spremaju zimska iznenađenja u dijelovima Balkana. Prema trenutačnim prognozama, obilne snježne oborine trebale bi zahvatiti većinu planinskih oblasti BiH, Srbije i Crne Gore.

- Za nizine bismo još malo pričekali s procjenama, ali ima izgleda i da se dobar dio nizina zabijeli uz lokalno obilniji snijeg. Nakon dugo godina Božić po gregorijanskom kalendaru bit će hladan, a u pojedinim krajevima i bijel - napisali su u objavi.

Prosinac je mjesec u kojemu BiH bilježi i sve bolje pokazatelje kada govorimo o turističkim posjetima, a kao na dokaz koji potvrđuje navedeno treba uputiti na podatke iz prosinca prošle godine, mjeseca u kojemu je BiH zabilježila 111.240 posjeta, što je bilo više za 5,5 posto u odnosu na studeni 2023. i za 8,1 posto više u odnosu na prosinac 2022. godine. Turisti su u prosincu u BiH ostvarili 213.936 noćenja, što je više za 2,9 posto u odnosu na studeni 2023. i za pet posto više u odnosu na prosinac 2022. godine.

Ekonomiju i statistiku nastranu, prosinac je možda i najprepoznatljiviji kao mjesec koji odiše posebnim ozračjem, onim koje karakterizira dobro raspoloženje, intenzivnije prepoznavanje potreba drugih, pomoć i nesebično dijeljenje dobara. Misao vodilja i za ostatak godine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.