Predstavljen Priručnik

Bradara: Prije ravnopravnosti spolova urediti ekonomsku i obrazovnu ravnopravnost

Bradara: Prije ravnopravnosti spolova urediti ekonomsku i obrazovnu ravnopravnost
27.10.2015.
u 14:10
Broj izabranih žena u bh. parlamentima nije zadovoljavajući, na razini države sada ih je oko 23,8 posto
Pogledaj originalni članak

"Priručnik za integriranje ravnopravnosti spolova u pravne osnove" predstavljen je predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti te organizacijama civilnog društva.

USAID-ov Projekt jačanja institucija vlasti i procesa u Bosni i Hercegovini (SGIP) i partnerska nevladina organizacija ''Prava za sve'' napravili su priručnik koji je namijenjen svim sudionicima u kreiranju javnih politika i propisa. Priručnik, kako su kazali, daje praktične upute za lakšu analizu, procjenu i uvođenje principa ravnopravnosti spolova u propise te učinkovitije praćenje njihove provedbe.

Koordinatorica Organizacije ''Prava za sve'' Diana Šehić novinarima je kazala da principi ravnopravnosti spolova nisu žensko pitanje nego da je to pitanje koje treba biti važno za društvo generalno.

Pojasnila je da je cilj priručnika pomoći svim akterima koji sudjeluju u zakonodavnom procesu, da prilikom rada i izrade konkretnih zakona i zakonskih tekstova, integriraju, kad god je to moguće i kad god je to potrebno, principe ravnopravnosti spolova.

- Svaki zakon kada se donese, proizvodi određene posljedice, naš cilj je da zakon kada zaživi doprinosi jednake posljedice za sve, bez obzira na spol, istaknula je.

Izradu priručnika pozdravio je drugi zamjenik predsjedateljice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović.

Naglasio je da je BiH učinila mnogo na planu ravnopravnosti spolova. Podsjetio je da su doneseni zakoni, te da je taj princip ugrađen u brojne druge zakone, poslovnike, pravilnike, uredbe, no, međutim, dodao je, stanje na terenu nije onakvo kako je to propisano zakonima.

- Naprimjer, mi nikako da postignemo željeni postotak od 40 posto izabranih žena u parlamentima u BiH. Na razini države to je sada oko 23,8 posto, naveo je. Smatra da je priručnik put u pravom smjeru i dokument koji će pomoći da se princip ravnopravnosti spolova u BiH ispoštuje na što je moguće bolji način.

Predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Lidija Bradara također je pozdravila izradu priručnika, ali i svega onoga što će doprinijeti ravnopravnosti spolova u BiH.

No, mišljenja je, da prije ravnopravnosti spolova trebaju biti uređene dvije oblasti, a to je ekonomska i obrazovna ravnopravnost, što je uvjet za ravnopravnost spolova.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.