U Mostaru su na posljednjoj 3. sjednica Odjela za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a BiH. Na Dnevnom redu su bili: Informacija o aktivnostima na izmjenama i dopuna Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji, Informacija o aktivnostima na izmjenama i dopunama Zakona o pravima demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji, Informacija o provedbi Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji, Informacija o aktivnostima na izmjenama i dopunama Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odličja i članova njihovih obitelji, Informacija o provedbi Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u RH, te Inicijativa Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata u BiH o potrebi donošenja Zakona o zaštiti žrtava torture u BiH.
Nakon informacija o aktivnostima na izmjenama i dopunama predmetnih zakona, otvorena je rasprava u kojoj je sudjelovao velik broj članova Odjela, a nakon iste donešen je Zaključak da se po pitaju predmetnih izmjena i dopuna ostaje kod pretodno donešenih stavova i zaključaka Odjela, te da se daje puna potpora članovima radnih povjerenstava i grupa u daljnjem radu, uz obavezu poštivanja i zastupanja donešenih stavova Odjela, te obaveznog dostavljanja svih pisanih materijala i Prijedloga izmjena i dopuna predmetnih zakona, na raspravu i zauzimanje stavova o istim od strane Odjela za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a BiH, a što će biti i zvanični stav predstavnika HNS-a BiH u Zastupničkom i Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Kada je u pitanju provedba Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji u Republici Hrvatskoj, nakon dobijenih informacija i rasprave koja je vođena na sjednici, pozitivnim je ocijenjeno što je ubrzana obrada podnešenih zahtjeva, ali je ponovno iskazano nezadovoljstvo stupnjem primjene ovog Zakona jer je samo 109 pripadnika HVO-a ostvarlio pravo na mirovinu u RH. Odjel pozitivnim ocenjuje informaciju da su u pripremi Izmjene i dopune predmetnog Zakona, koje bi trebale otkloniti probleme koji su uočeni u dosadašnjoj provedbi Zakona, a samim time olakšati postupak umirovljenja ranjenih i zatočenih pripadnika HVO-a.
Nakon predstavljene Inicijative Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata o potrebi donošenja Zakona o zaštiti žrtava torture u BiH donesen je Zaključak kojim Odjel za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a BiH daje punu potporu predstavljenoj Iniijativi i da se u daljnjim aktivnostima u isti proces aktivno uključe Borjana Krišto, predsjedateljica Zastupničkog doma PS BiH; Josip Grubeša, Ministar pravde u VM BiH; Mato Jozić, Ministar pravde u Vladi FBiH i Tomislav Martinović, predsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH.
Na kraju je Dr. Ivo Šandrk, Ravnatelj Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja podnio kratko izvješće o stupnju provedbe Revizije.