Braniteljski prosvjed održan je i u Zenici, gdje je 'Savjet branitelja ZDŽ' zatražio da se njihova prava poštuju u najvećoj mogućoj mjeri i da se usvoje njihovi prijedlozi za jedinstveni registar branitelja, kojim će se sva braniteljska udruženja svesti u jedno udruženja. Oni traže da se uvede efikasnija kontrola trošenja sredstava namjenjenih braniteljskoj populaciji, te da se uvede mjesečna naknada svakom demobiliziranom borcu za vrijeme provedeno u ratu.
Za sve ove zahtjeve demobilizirani branitelji navode da ne trebaju nikakva dodatna sredstva, nego je neophodno samo izvršiti preraspodjele proračunskih sredstva na više nivoa vlasti. Na prosvjedu u Zenici okupilo se oko 1.000 demobiliziranih branitelja iz više općinskih braniteljskih udruženja s područja Zeničko-dobojske županije i veći broj građana.
“Mislili smo da ćemo izgraditi jednu državu koja će biti dostojna svakog građanina, bez obzira na vjeru i naciju, i naši zahtjevi su isti kao i na prvim prosvjedima održanim u Sarajevu”, kazao je jedan od govornika na prosvjedu u Zenici Samir Zukić, prenosi Fena.
Nakon održanog prosvjeda na Trga Alije Izebegovića nekadašnji branitelji su mirnom šetnjom otišli pred upravu Grada Zenice, a onada do zgrade Vlade ZDK izražavajući svoje nezadovoljstvo, odakle su se vratili na glavni Trg, nakon čega su se mirno razišli.
Zanimljivo je da braniteljski prosvjedi u Zeničko-dobojskoj županiji nisu bili jedinstveni, jer neka udruženja koja okupljaju ovu populaciju nisu podržala ovakav vid prosvjeda. Veliki broj županijskih i općinskih udruženja je istakao da "podržavaju sve opravdane zahtjeve i demokratske načine vođenja prosvjeda, međutim ne od ovakvih neformalnih grupa".