Urađeno 28 transplantacija u devet mjeseci

Broj transplantacija se povećava, zašto su liste čekanja i dalje duge?

Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Broj transplantacija se povećava, zašto su liste čekanja i dalje duge?
03.11.2024.
u 19:00
Na federalnu listu čekanja za presađivanje bubrega krajem rujna je bilo upisano 165 pacijenata, na federalnu listu čekanja za presađivanje jetre upisano je 36 pacijenata, na federalnu listu čekanja za presađivanje srca upisano je 20 pacijenata...
Pogledaj originalni članak

Nakon višegodišnjeg zastoja i pada broja transplantacija u razdoblju od 2019. do 2023., u ovoj se godini bilježi značajan porast broja operacija kojima su zahvaljujući donorima spašeni životi. Naime, u prvih devet mjeseci ove godine napravljeno je ukupno 28 transplantacija, što je za deset više nego tijekom cijele prošle godine te za 21 više nego tijekom 2022., piše Večernji list BiH.

Prema podacima Federalnog ministarstva zdravstva, u razdoblju od siječnja do rujna 2024. dobiveno je šest pristanaka obitelji za darivanje organa i tkiva, a nakon čega je urađeno dvanaest transplantacija bubrega, osam transplantacija rožnice, jedna transplantacija jetre i jedna transplantacija srca.

Transplantacija bubrega

Riječ je o prvoj transplantaciji srca u FBiH, a koja je početkom kolovoza 2024. urađena u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, čime je, kako naglašavaju iz Federalnog ministarstva zdravstva, otvoreno i novo poglavlje u razvoju transplantacijske medicine u Federaciji BiH. U razdoblju od siječnja do rujna 2024. urađeno je i šest transplantacija bubrega od živih darivatelja. Usporedbe radi, prema evidenciji Centra za transplantacijsku medicinu, tijekom 2023. godine u transplantacijskim centrima u FBiH urađene su četiri kadaverične transplantacije bubrega, četiri kadaverične transplantacije rožnice i 10 transplantacija bubrega od živih darivatelja.

- Naime, tijekom prošle godine urađeno je ukupno 18 transplantacija, a u prvih devet mjeseci tekuće godine u transplantacijskim centrima u FBiH urađeno je 28 transplantacija. Navedeni podaci pokazuju da je u prvih devet mjeseci tekuće godine napravljen značajan iskorak u odnosu na 2023. a Ministarstvo poduzima aktivnosti kako bi se takav trend i nastavio - odgovorili su iz Ministarstva zdravstva Federacije BiH na upit Amira Purića, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH o broju obavljenih transplantacija tijekom prošle godine.

Nadalje ističu kako je, prema evidenciji Centra za transplantacijsku medicinu, na dan 27. rujna 2024. na federalnu listu čekanja za presađivanje bubrega bilo upisano 165 pacijenata, na federalnu listu čekanja za presađivanje jetre upisano je 36 pacijenata, na federalnu listu čekanja za presađivanje srca upisano je 20 pacijenata, dok je na federalnu listu čekanja za presađivanje rožnice upisano 13 pacijenata. Navedeni podaci o broju osoba kojima je jedini lijek za nastavak života novi organ jasno pokazuju kako, unatoč činjenici da se broj transplantacija povećava, treba raditi na jačanju svijesti o darivanju organa.

Donorska mreža

- Podatak da je u razdoblju od rujna 2014. do rujna 2024. obavljeno 95 razgovora s obiteljima osoba kojima je utvrđena moždana smrt i dobiveno 35 pristanaka obitelji za darivanje organa i tkiva upućuje na to da je nužno kontinuirano provoditi aktivnosti na podizanju svijesti javnosti o značaju doniranja organa i tkiva, a koje ovo ministarstvo ostvaruje u suradnji s nevladinim sektorom te planira i ubuduće ostvarivati.



Federalno ministarstvo zdravstva, kao i nevladin sektor, gdje posebno ističemo Donorsku mrežu u BiH i Udrugu dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u FBiH, kroz javne tribine, seminare, stručne skupove, suradnju s međunarodnim institucijama itd. provode aktivnosti na promociji donorstva i transplantacije - navode iz ovog ministarstva te dodaju kako je transplantacijska medicina područje medicinske znanosti i prakse koja ne može opstati bez potpore građana, odnosno solidarnosti i pozitivnog stava javnosti prema doniranju organa te da promocija donorstva i transplantacije mora bit obveza cijelog društva. Inače, raniji podaci ovog ministarstva pokazuju kako je tijekom devet godina u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH urađeno tek 199 transplantacija.

U 2014. godini u ovom bh. entitetu urađeno je 28 transplantacija, godinu poslije 46, a 2016. godine 32. U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu i UKC-u Tuzla tijekom 2017. godine izvedene su 22 transplantacije, od čega 14 bubrega sa živog donora, četiri s kadavera. Te godine transplantirane su i četiri rožnice. Podaci pokazuju kako se 2018. godine broj transplantacija ponovno povećava na 30, da bi se godinu poslije gotovo prepolovio. U navedenim kliničkim centrima u FBiH u 2019. urađeno je tek 16 transplantacija - 11 bubrega sa živih donora, dva s kadavera, dvije rožnice i jedna jetra. Pandemijske 2020. godine urađeno je pet, a 2021. godine 13 transplantacija, da bi 2022. godine taj broj bio tek sedam.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.