Gužve na granicama

Brojni iseljenici iz inozemstva stižu u rodni kraj za blagdane Svi sveti i Dušni dan

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Brojni iseljenici iz inozemstva stižu u rodni kraj za blagdane Svi sveti i Dušni dan
29.10.2024.
u 08:59
Dugogodišnji iseljenik prisjeća se teških trenutaka, a najteži su mu bili tijekom prve godine pandemije, kada su preporuke bile da se ne putuje, a odlazak u rodni kraj u povodu Svih svetih i Dušnog dana bio je gotovo nemoguć
Pogledaj originalni članak

Već ovoga vikenda vidjet ćemo automobile stranih registracijskih oznaka u BiH i Hrvatskoj, neka draga lica koja susrećemo od odmora do odmora ili od blagdana do blagdana. Blagdani Svi sveti i Dušni dan su blizu. Iako se najviše dolazaka očekuje sredinom i krajem tjedna, oni koji su skratili ljetni odmor ili imaju starog godišnjeg odmora, stići će već sada. U petak, 1. studenoga, kada je blagdan Svih svetih, i u subotu, 2. studenoga, na Dušni dan, posjetit će grobove svojih najmilijih, pomoliti se, zapaliti svijeće, položiti cvijeće i sjetiti se svojih preminulih. Ove godine doći će više iseljenika jer blagdani padaju pred kraj tjedna, pa će uspjeti spojiti nekoliko dana s vikendom. Hrvati katolici cijene ovaj blagdan, a sada konačno mogu doći kući. I Marko će sljedećih dana putem “Humske zemlje” krenuti prema rodnom kraju, piše Večernji list BiH.

Dugogodišnji iseljenik prisjeća se teških trenutaka, a najteži su mu bili tijekom prve godine pandemije, kada su preporuke bile da se ne putuje, a odlazak u rodni kraj u povodu Svih svetih i Dušnog dana bio je gotovo nemoguć. Unatoč preporukama da ostane u Njemačkoj, gdje živi i radi, srce ga je, kako kaže, povuklo prema rodnom kraju. - Nije bilo lako odlučiti. Svi su govorili da trebamo ostati, da je opasno putovati, ali jednostavno nisam mogao ignorirati taj unutarnji zov. Srce nije moglo odoljeti zovu zavičaja. Odrasli smo s tom tradicijom da svake godine za blagdan Svih svetih dolazimo kući, obilazimo grobove, molimo se i palimo svijeće. To su trenuci kada se cijela obitelj okuplja, a biti daleko od svega toga..., jednostavno, nisam mogao - kazao je. Njegova priča, koja je slična iskustvima mnogih ljudi iz dijaspore, odražava važnost tradicije i povezanosti s rodnom zemljom, čak i u najtežim vremenima. - Teško je bilo te 2020., ali donijelo mi je jednu stvar - spoznaju da ni jedna prepreka ne može zaustaviti onaj unutarnji osjećaj pripadnosti. Kad osjetiš zov zavičaja, jednostavno moraš doći - poručio je.

U blagdanskom tjednu očekuje nas lijepo vrijeme. Prema sadašnjim informacijama, prognoze su iznimno povoljne. Vrijeme će biti sunčano i ugodno, što će olakšati putovanja, te idealno za posjet grobljima. Stoga se očekuje veći broj dolazaka iz inozemstva, a već su ovog vikenda zabilježene gužve na nekoliko graničnih prijelaza, kao i veća okupljanja lokalnog stanovništva na grobljima diljem zemlje. Međutim, dugoročne prognoze često su nepredvidive, pa treba pratiti situaciju iz dana u dan. Vrijeme za Sve svete i Dušni dan proteklih godina nije nas iznevjerilo, čak je bilo toplije i ugodnije na misama na otvorenom u studenome nego u svibnju, kada se također služe mise na grobljima, piše Večernji list BiH.

Podsjećamo kako je i vikend iza nas donio promjenu - prešli smo na zimsko računanje vremena koje bi, prema želji mnogih, trebalo postati trajno. Europske države još se nisu usuglasile oko tog pitanja. Naime, još je 2018. Europska komisija predložila da se ukine pomicanje vremena i uvede stalno zimsko računanje, ali su geopolitičke okolnosti tu odluku stavile u drugi plan, pa se toga sjetimo svakog ožujka i listopada, kada pomičemo kazaljke na satu. Prema Politicu, nakon prijedloga Europske komisije iz 2018. godine, ni jedna članica EU-a nije službeno usvojila stalno zimsko vrijeme. Zbog nedostatka dogovora i drugih političkih prioriteta, poput pandemije COVID-19 i Brexita, članice su nastavile s dvogodišnjim promjenama sata bez konkretnih planova za uvođenje trajnog vremena. Stručnjaci preporučuju nekoliko savjeta kako bi prelazak na zimsko vrijeme prošao lakše. Preporučuje se postupno ići na spavanje ranije kako bi se organizam lakše prilagodio. Također, važno je navečer smanjiti upotrebu ekrana i jakih svjetala jer ometaju proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.