Procjena rizika od poplava u BiH

Čapljina i Ljubuški među 19 bh. gradova s visokim rizikom od poplava

Čapljina i Ljubuški među 19 bh. gradova s visokim rizikom od poplava
10.12.2015.
u 07:00
U područjima izloženim visokom riziku od poplava u BiH živi 283.777 stanovnika, pokazala je studija o procjeni rizika od poplava i klizišta za stambeni sektor
Pogledaj originalni članak

Broj stanovnika koji žive u područjima izloženim izrazito visokom riziku od poplava u BiH je 283.777, dok 260.731 stanovnik živi u područjima izrazito značajnog rizika od klizišta, pokazala je to studija o procjeni rizika od poplava i klizišta za stambeni sektor u BiH, prezentirana u Sarajevu, prenosi Fena. Studija je urađena u okviru Programa EU za oporavak od poplava s ciljem da se pomogne vlastima u BiH u planiranju i provođenju mjera ublažavanja prirodnih nepogoda.

"Ekstremne kiše koje uzrokuju poplave i klizišta su prirodne opasnosti, ali one ne moraju postati prirodne katastrofe. Način na koji se odlučimo donositi odluke danas utječe na to hoćemo li se ubuduće suočavati s takvim opasnostima koje mogu odnijeti veliki broj ljudskih života i prouzrokovati velike materijalne štete", kazala je na prezentaciji Sezin Sinanoglu, rezidentna koordinatorica UN-a i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH. Napori EU-a u okviru programa oporavka imali su izravnog ili neizravnog učinka na više od 500.000 ljudi diljem BiH, a rezultati su evidentni jer su nanovo građene kuće, škole i zgrade, kazao je Melvin Asin, šef Odjela za suradnju Izaslanstva EU-a u BiH, i dodao da su to kratkoročni učinci, ali dugoročne mjere odnose se upravo na procjenu rizika od poplava i klizišta u sektoru stanovanja te ova studija donosi informacije gdje se ne treba graditi, što za cilj ima pomoći lokalnim vlastima kako bi adekvatnije planirale gradnju radi prevencije.

Kada je riječ o poplavama, predložene mjere primjenjive su u općinama Bihać, Bijeljina, B. Krupa, Brod, Čapljina, Derventa, Domaljevac-Šamac, Donji Žabar, Kalesija, Kozarska Dubica, Ljubuški, Maglaj, Modriča, Doboj, Petrovo, Prijedor, Sanski Most, Tešanj i Visoko. Na temelju mape podložnosti klizištima u BiH mjere bi trebalo provoditi u 15 općina i to: Doboj, Foča, Modriča, Kalinovik, Prijedor, Gradačac, Gračanica, Prnjavor, Derventa, Banja Luka, Višegrad, Lopare, Gradiška, Zavidovići i Olovo. Doboj i Tuzla poslužit će kao pilot-projekti i reprezentativni primjeri primjene metodologije za daljnju analizu svih izgrađenih područja koja su izložena riziku i po mjeri rađenih konstruktivnih i nekonstruktivnih mjera.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.