EU potpora osnaživanju osoba s invaliditetom u BiH

Caritas BiH s partnerima organizirao završnu konferencija projekata EMPOWER i SOCIETIES 2

Caritas BiH s partnerima organizirao završnu konferencija projekata EMPOWER i SOCIETIES 2
25.01.2024.
u 13:45
Pogledaj originalni članak

U Sarajevu je održana Završna konferencija projekata EMPOWER i SOCIETIES 2., koji su imali za cilj ojačati organizacije osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Konferencija je okupila predstavnike organizacija osoba s invaliditetom, donatora i vlasti.

Caritas Bosne i Hercegovine već dugi niz godina provodi projekte širom zemlje kako bi poboljšao položaj osoba s invaliditetom. Projekti EMPOWER i SOCIETIES 2, koji su trajali tri godine, postigli su značajne rezultate na nacionalnoj i regionalnoj razini. O rezultatima i zaključcima projekata raspravljano je kroz dva panela, na kojima su provoditelji projekata prezentirali projektne rezultate i istaknuli svoje zaključke, dok su korisnici projekata, predstavnici organizacija osoba s invaliditetom i institucija dijelili svoja iskustva i govorili o utjecaju projekata na društvo i pojedince. Na konferenciji su prezentirane i platforme za zagovaranje prava osoba s invaliditetom koje izradili predstavnici osoba s invaliditetom iz lokalnih zajednica. U sklopu projekata izrađena su i dva animirana filma koja su prikazana na konferenciji, a koje možete pogledati ispod:

 

U sklopu projekata osnovana je i radna skupina za zagovaranje prava osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujući dodatnoj potpori Europske unije kroz novi projekt, ova radna skupina će nastaviti svoje djelovanje do 2027. godine, s fokusom na provedbu zaključaka Prvog kongresa osoba s invaliditetom u BiH i evaluaciju koju je provela radna skupina.

Gdin. Fikret Zuko, direktor Udruženja slijepih Kantona Sarajevo, istaknuo je: „Organizacije osoba s invaliditetom trebaju biti aktivnije na zagovaranju za svoja prava. Ne možemo se samo fokusirati na pružanju socijalnih usluga, ne smijemo se zatvoriti u uski krug svog udruženja i svojih članova. Trebamo se boriti za opće dobro, za bolji položaj svih osoba s invaliditetom.“

Prema procjenama organizacija osoba s invaliditetom, broj osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini kreće se od 10% do svjetskog prosjeka od oko 15% stanovništva. Istraživanja provedena tijekom prethodnih godina ukazuju na veliki broj teškoća s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

 “Osobe s invaliditetom u BiH ne uživaju dostojanstvo, nemaju jednake mogućnosti kao drugi građani, nisu ravnopravni s drugima, diskriminirani su i često su predmet političkih manipulacija. Danas imamo brojne međunarodne smjernice, konvencije, preporuke, komentare, deklaracije i tako dalje. Zadatak svih građana BiH trebao bi biti da svatko u svom domenu primjeni i bori se za primjenu ovih smjernica, kako bi osobe s invaliditetom živjele dostojanstveno.”, naglasio je mons. Tomo Knežević, ravnatelj Caritasa BiH.

„Svaka osoba s invaliditetom zaslužuje poštenu priliku da pokaže svoj puni potencijal. Trebali bismo se fokusirati na talente i potencijale, a ne na ograničenja. Stoga EU podržava svoje partnere na svim razinama u planiranju i provedbi odgovarajućih politika socijalne zaštite koje omogućuju učinkovitije pružanje socijalnih usluga“, naveo je gdin. Gianluca Vannini iz Delegacije Europske unije.

U ime Federalnog ministarstva rada i socijalne politike sudionike konferencije pozdravio je i ministar gdin. Adnan Delić, koji je iskazao svoju osobnu i potporu ministarstva nastojanjima Caritasa i partnerskih organizacija na poboljšanju položaja osoba s invaliditetom te najavio unaprjeđenje postojećih zakonskih okvira i dodatna budžetska izdvajanja već u proračunu za 2024. godinu za ovu marginaliziranu kategoriju.

Navedeni projekti predstavljaju dio širih nastojanja osnaživanja organizacija civilnog društva za socijalno uključivanje osoba s invaliditetom koje predvodi Caritas Bosne i Hercegovine u suradnji s partnerskim organizacijama: Udrugom roditelja i djece s posebnim potrebama “Vedri osmijeh” iz Mostara, Udruženjem za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK “Fenix” iz Tuzle, Udrugom “ProReha” iz Sarajeva i Savezom slijepih Republike Srpske uz svesrdnu potporu organizacija osoba s invaliditetom diljem Bosne i Hercegovine.

Gđa Jelena Ankić, voditeljica regionalnog projekta SOCIETIES, pri Caritasu Srbije spomenula kako je ova zajednička regionalna inicijativa u 5 zemalja Zapadnog Balkana ostvarila značajne rezultate u unaprjeđenju i jačanju organizacija osoba s invaliditetom, doprinijela boljoj suradnji civilnog društva i javnog sektora  te na taj način osigurala u konačnici bolji položaj osoba s invaliditetom u regiji.

Caritas Bosne i Hercegovine će, u suradnji s partnerskim organizacijama i uz pomoć Europske unije i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, i u naredne tri godine provoditi projekte s ciljem unapređenja položaja osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.