fizička aktivnost

Četiri najvažnija savjeta za učinkovito liječenje sportske ozljede

Četiri najvažnija savjeta za učinkovito liječenje sportske ozljede
17.03.2022.
u 21:22
Pogledaj originalni članak

Kod bavljenja sportom moguće su ozljede, bez obzira na vrstu sporta kojom se bavite i neovisno o tome je li riječ o natjecateljskom sportu ili hobiju. Gotovo sve sportske aktivnosti su fizički zahtjevne i tijekom njih tijelo treba izdržati mnoge oblike stresa i traume. Zbog toga svaki put kada se bavite fizičkom aktivnošću riskirate nastanak neke vrste ozljede, poput istegnuća i uganuća.

Uobičajene sportske ozljede možete izbjeći poduzimanjem mjera opreza kao što je korištenje odgovarajuće opreme i pravilne tehnike. Ipak, unatoč dobroj pripremi ponekad je dovoljan mali trenutak nepažnje koji će rezultirati nastankom ozljede.

Liječenje sportskih ozljeda

Istegnuća i uganuća, odnosno ozljede mekih tkiva, česte su tijekom bavljenja sportom, ali i u svakodnevnom životu. Srećom, ozljede je moguće sanirati korištenjem tehnika samopomoći kao što je RICE (Rest, Ice, Compression, and Elevation) metoda koja podrazumijeva:

1. Odmor

Bol je način na koji tijelo signalizira da nešto nije u redu. Ako ste se ozlijedili trebate odmarati što je više moguće tijekom prva dva dana. U protivnom riskirate da ćete pogoršati bolove i produljiti vrijeme oporavka. Uz to, odmaranje ozlijeđenog mjesta također pomaže u sprječavanju daljnjih modrica.

2. Hlađenje

Ledeni oblozi su provjereno sredstvo za smanjenje boli i otekline. Led najprije omotajte u ručnik kako biste spriječili ozebline, a zatim držite na ozlijeđenom mjestu 15-20 minuta. Postupak ponavljajte svaka dva do tri sata tijekom prvih 24-48 sati nakon ozljede.

3. Kompresija

Kako biste spriječili oticanje omotajte ozlijeđeno područje elastičnim medicinskim zavojem. Kompresija pritom ne smije biti preslaba jer neće djelovati, ali ni prejaka kako ne bi prekinula cirkulaciju.

4. Podizanje ozlijeđenog područja

Ozlijeđeni dio tijela podignite na povišenu površinu, primjerice jastuk. Podizanje ozlijeđenog područja pomaže smanjiti daljnje oticanje.

Osim RICE metode, postoje i efikasni preparati koji ublažavaju bolove kao što je Itami ljekoviti flaster koji djeluje točno tamo gdje boli. Itami ljekoviti flaster je namijenjen za kratkotrajno liječenje bolova koji su nastali prilikom akutnih istegnuća, akutnih uganuća, tupih udaraca i stvaranja modrica.

Itami smanjuje bol povezanu s upalom ili oticanjem i djeluje do 12 sati. Na bolno područje se nanosi jedan ljekoviti flaster dva puta dnevno, ujutro i navečer, a može se kupiti u ljekarnama bez liječničkog recepta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.