Istraživanja otkrila

Četiri velika mita o mineralnoj vodi u koja morate prestati vjerovati

Foto: Getty Images
Četiri velika mita o mineralnoj vodi u koja morate prestati vjerovati
09.04.2019.
u 10:48
Pogledaj originalni članak

Mineralna voda namirnica je koja izaziva oprečna mišljenja. Jedni je smatraju ljekovitom, dok drugi smatraju da voda s mjehurićima nije ni približno zdrava poput obične vode. Istraživanja su razbila četiri velika mita o mineralnoj vodi – doznajte što je prava istina, piše Zadovolja.hr. 

1. MIT: Mineralna voda ne hidratizira poput obične vode
Smatralo se da ugljikov dioksid u mineralnoj vodi sprječava da tijelo apsorbira vlagu iz mineralne vode, ali istraživanje je pokazalo da to nije istina. Štoviše, jedna studija zaključila je da je mineralna voda jednako dobro okrijepila vježbače poslije intenzivne tjelovježbe kao i obična voda. Doznajte i što se događa u tijelu ako svaki dan popijete čašu slane vode.

2. MIT: Mineralna voda loša je za zube i kosti
Ugljična kiselina, koja nastaje kada se spoje voda i ugljični dioksid, može naštetiti zubnoj caklini, ali da bi se to dogodilo, morali biste svaki dan popiti enormno puno mineralne vode (oko 6 litara). Osim toga, u studiji koja je proučavala povezanost napitaka s mjehurićima i smanjenje gustoće kostiju kod žena sve vrste mineralne vode dobile su zeleno svjetlo.

3. MIT: Mineralna voda nije toliko dobar pomagač kod mršavljenja kao obična voda
Mineralna voda može izazvati privremenu nadutost i, na duge staze, to može pozitivno djelovati na vašu figuru. Istraživanja su pokazala da mineralna voda čak učinkovitije stvara osjećaj sitosti od obične vode, pogotovo ako je pijete na prazan želudac, što znači da je odličan pomagač kod mršavljenja. Samo izbjegavajte verzije mineralne vode s umjetnim zaslađivačima koje zapravo mogu povećati želju za slatkim.

4. MIT: Mineralna voda uzrokuje žgaravicu
Mineralna voda neće izazvati žgaravicu, ali može pospješiti već postojeću žgaravicu, zbog čega je u tom slučaju bolje izbjegavati je, odnosno piti samo običnu vodu, pogotovo uz jelo. Mineralna voda nije dobra za žgaravicu jer mjehurići iz mineralne vode opuštaju donji otvor jednjaka, zbog čega je želučanoj kiselini lakše vratiti se u jednjak, što zatim uzrokuje žgaravicu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.