- Kad poskupi za 5 feninga, nekako je lakše podnijeti, no kad napravi preskok pa poskupi odmah za 10 feninga, onda mi se to ne sviđa - priča nam prijevoznik s kojim komentiramo poskupljenje goriva čija je cijena preko noći skočila iznad 2,51 KM, ovisno o crpki, ali čini se da je na većini crpki probijena neka granica od dvije i pol marke, piše Večernji list BiH.
I vrijeme igra ulogu
Iz Grupacije za promet naftom i naftnim prerađevinama u RS-u kažu kako je razlog poskupljenja goriva poskupljenje sirove nafte na svjetskoj burzi te da sirova nafta i dalje ima tendenciju rasta. A u svijetu je toliko aktivnosti da je teško očekivati stabilizaciju. - Robusni američki gospodarski podaci nastavljaju jačati izglede za američko gospodarstvo i potražnju za naftom, dodatno podržani većim smanjenjem zaliha sirove nafte od očekivanoga. Nakon dugotrajnog trgovanja u uskom rasponu od listopada prošle godine pritisci na prodaju možda su za sada iscrpljeni, utirući put skromnom oporavku - kazao je Jun Rong, analitičar koji prati situaciju.
Vandana Hari, koja više od dva desetljeća analizira globalno energetsko tržište, također se osvrnula na situaciju. - Hladne fronte u SAD-u i Europi povećavaju cijene sirove nafte, uz određenu zabrinutost zbog gubitka iranskih barela ako Trumpova administracija pooštri sankcije. Unatoč tome, sirova nafta izgleda prekupljeno. To bi moglo dovesti do gubitka profita, iako bi za to mogao biti potreban podsjetnik na globalne ekonomske vjetrove - komentirala je za Bloomberg. Treba li podsjećati da i dalje traje rat u Ukrajini, da se pripremaju nove sankcije za Rusiju, da je ugrožena i Naftna industrija Srbije (NIS) koja ima više od 40 benzinskih crpki i u BiH s obzirom na to da upravlja crpkama Gazprom i NIS Petrol. NIS je od 2009. u vlasništvu Rusa, s Gazprom Neftom koji je kontrolirao 56 posto dionica do uvođenja sankcija EU 2022. Tada je 6,1 posto dionica preuzeo Gazprom, na koji sankcije nisu primijenjene, ali novonastalom situacijom sve se mijenja. Analitičar ekonomske politike, koji je želio ostati anoniman, kaže da ovakva poskupljenja imaju dalekosežne posljedice koje se osjećaju u svakom aspektu gospodarstva i svakodnevnog života potrošača. - Kada cijena goriva poraste, to nije izoliran događaj koji pogađa samo vozače. Naprotiv, riječ je o lančanoj reakciji koja izaziva poskupljenje svih roba i usluga koje ovise o transportu i energentima. Povećanje cijena goriva uzrokuje rast troškova logistike i prijevoza, što se odmah reflektira na cijene osnovnih proizvoda poput hrane, lijekova, građevnog materijala i drugih potrepština. Potrošači su na kraju ti koji snose te povećane troškove, čime se dodatno opterećuje njihov kućni proračun. Poljoprivredni proizvođači ovise o gorivu za svoje strojeve, kao i za prijevoz proizvoda do tržišta, a za mjesec-dva bi trebali i ljepši dani, kada kreću intenzivni radovi. Također, gnojiva i drugi poljoprivredni inputi često su povezani s naftnim prerađevinama, što dodatno povećava ukupne troškove proizvodnje. Posljedica je porast cijena osnovnih prehrambenih namirnica, što najviše pogađa kućanstva s nižim prihodima - naveo je. Energetski sektor također trpi posljedice poskupljenja, što stvara dodatni pritisak.
Pad kupovne moći
- Cijene proizvoda na policama trgovina rastu, često unaprijed, jer trgovci predviđaju daljnje poskupljenje goriva. Ovaj trend značajno smanjuje kupovnu moć građana, koji se suočavaju s rastućim troškovima života i sve manjim mogućnostima štednje ili ulaganja u poboljšanje kvalitete života. Također, istaknut ćemo da obrnutih procesa nema, kad pojeftini gorivo, ne pojeftinjuju ostali proizvodi. Na to smo, nažalost, već naviknuli - kazao je sugovornik. Ne znamo što će se događati u idućem razdoblju, ali vidljive su turbulencije na svakom koraku, a sve to najviše utječe na potrošače. Povećavaju se troškovi života, smanjuje se kupovna moć, veći je pritisak na kućne proračune... Svega toga smo se nagledali, a čini se da ćemo i ubuduće.