Cijene plina mogle bi skočiti na 70 eura po megavatsatu ako dođe do neočekivanih poremećaja u opskrbi, bilo plinom iz plinovoda ili LNG-ja. Europske cijene plavog goriva u prosjeku će iznositi 40 eura po MWh 2025., ali bi mogle skočiti na 70 eura po megavatsatu (+ 60 posto na trenutačnu razinu), predviđaju analitičari Bank of America, piše seebiz.eu, prenosi faktor.ba.
Očekuje se da će cijene u nizozemskom čvorištu TTF iduće godine porasti za 15 posto u odnosu na 2024. godinu.
Siječanjskim ugovorom posljednji se put trgovalo po cijeni od 44,80 eura po megavatsatu (oko 494 eura za tisuću kubika).
Europski povjerenik za energetiku Dan Jørgensen priznao je da je strategija Europske unije za odbacivanje goriva iz Rusije neučinkovita i da zemlje trebaju novi pristup. Iako neke zemlje (primjer je Austrija) uvjeravaju da su spremne odbiti ruski plin pripremajući rezerve, u 2025. neće biti tako lako popuniti rezerve.
Konkurencija za LNG postaje sve intenzivnija, a istek ugovora o tranzitu plina iz Rusije preko Ukrajine i poteškoće s plaćanjem zbog američkih sankcija stvaraju dodatne probleme u opskrbi.
Prema NiK-u, koji dijeli mišljenje analitičara Bank of America, ti rizici znače da će cjelokupno povećanje isporuka LNG-ja pokriti samo izgubljenu količinu isporuka plina iz Ruske Federacije. Pitanje rasta cijena plina svakako je jedno od onih koje izaziva i pozornost u Bosni i Hercegovini, zemlji čiji jedan dio upravo ovaj energent koristi za različite namjene, od kućanstava do gospodarstva. Hoće li se ova predviđanja reflektirati i na konačnu cijenu plina koju plaćaju potrošači u Bosni i Hercegovini, ostaje za vidjeti u idućem razdoblju.