HDZ 1990. prvi je stavio potpis na zajedničku izjavu (deklaraciju) stranaka bliskih Europskoj pučkoj stranci (EPP) iz BiH kojim se, ususret predstojećih parlamentarnih izbora, što će se održati u listopadu 2014. godine, stvara jedan širi okvir iz čega bi se mogla izroditi i nova prije, ali i poslijeizborna suradnja. Očekuje se da će ovaj dokument, nastao kao rezultat susreta u sklopu zaklade Konrad Adenauer i grupacije EPP-a prihvatiti HDZ BiH, SDA, PDP, a nije isključeno da to bude i SDS.
Tržište, rad, vladavina prava
Dokument na tri stranice sastavljen je od načela vezanih uz zajedničko uvažavanje triju konstitutivnih naroda i građana te potrebu izgradnje takve države, te se daje jasna perspektiva EU integracijama, izgrađuje se socijalno tržišno gospodarstvo, radi se na uspostavi pravne države i osnaživalo povjerenje. Večernjak je u posjedu dokumenta koji će razmatrati i tijela drugih političkih stranaka. “Mi, narodne stranke iz BiH, koje dobrobit Bošnjaka, Hrvata i Srba, kao konstitutivnih naroda (u zajednici s ostalima), i građana BiH smatraju svojom obvezom, ovim izjavljujemo čvrsto opredjeljenje za EU integraciju BiH. Težimo k stabilnom i učinkovitom političkom sustavu koji će osigurati jednakost svih građana i konstitutivnih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini”, ključne su poruke ovoga dokumenta. Stranke uključene u izradu ovoga dokumenta očekuju da se može očekivati nadvladavanje najteže poslijedaytonske krize provedbom postavljenih načela.
“Mi smo uvjereni da opće dobro možemo ostvariti članstvom BiH u Europskoj uniji, kao i da na taj način mogu biti ostvareni naši ciljevi i načela. Ako prihvatimo izazove i iskoristimo naše potencijale, možemo iza nas ostaviti političku, ekonomsku i društvenu krizu”.
Prvi od ciljeva koje su postavile stranke bliske EPP-u je identitet i raznolikost u BiH kao jedno od njezinih bogatstava.
“S obzirom na kulturnu, nacionalnu, socijalnu i vjersku raznolikost društva u BiH, želimo još jednom reafirmirati naše identitete i tradicije u funkciji ostvarivanja moderne i funkcionalne društvene zajednice. Ovaj pristup u našoj zemlji može jamčiti osnovu za harmoničan suživot koji će se zasnivati na jedinstvu različitosti i jednakopravnosti svih naroda i građana u našoj zemlji. Pri tome plediramo za primjerenu ravnotežu između tradicije i modernosti”, objašnjavaju autori ove deklaracije. Izražena je potpora izgradnji socijalnog tržišnoga gospodarstva ‘zasnovano na slobodama koje vrijede za tržište EU, koje služi očuvanju i razvoju slobodnog tržišta, koje štiti ljudska prava i temeljne slobode i koje je utvrđeno i u Ustavu BiH’. “To je ekonomski i socijalni poredak, koji je utemeljen u ugovorima, tu u suglasju dovodi osobnu slobodu, privatnu imovinu i slobodnu konkurenciju na tržištu sa socijalnim pravima, javnim interesom i održivim razvojem, stoji uz ostalo u dokumentu. Političke stranke podupiru i izgradnju pravne države i vladavine prava koje bi bilo oslobođeno od bilo kakvog političkog utjecaja.
Poštovanje tradicije
“Zato je u BiH potrebno stabilno i neovisno pravosuđe, kao i državna uprava koja će funkcionirati na zakonit način, oslobođena neprimjerenih političkih utjecaja, ali koja će biti odgovorna prema građanima. To podrazumijeva odgovornost u upravljanju na svim razinama vlasti i uvođenje transparentnosti i učinkovitosti kao i djelotvornih mehanizama u borbi protiv korupcije”. Na izradi ovoga dokumenta sudjelovali su predsjednici i zamjenici predsjednika više uključenih stranaka, a trebao bi biti okvir djelovanja u godini prije izbora i svojevrsna šira platforma zajedničkog angažiranja. Posebno važnim ocijenili su suradnju i međusobno poštovanje. “Pripadnost političkoj obitelji EPP-a i njezine vrijednosti pri tome su za nas pokretačka snaga za poštivanje identiteta u našoj zemlji i tradicija koje su s njima povezane, za demokraciju, ekonomski napredak, socijalnu pravdu i funkcionalnu državu te potpuno poštivanje ljudskih prava”, navodi se u zajedničkoj izjavi stranaka bliskih EPP-u.