Oružane snage (OS) BiH u prošloj godini su deminirale 2,8 milijuna metara kvadratnih površine i pronašli 788 neeksplodiranih mina i ubojitih sredstava bez ijedne deminerske nesreće, izjavio je zamjenik načelnika Zajedničkog stožera za operacije Oružanih snaga BiH general major Mirko Tepšić.
Tepšić je u kasarni "Rajlovac" kod Sarajeva izjavio novinarima da je nakon analize protuminskih akcija OS u 2015. godini konstatirano da je deminiranje izvršeno u 30 općina na 60 projekata, od kojih je 40 završeno.
"Ovo je jedan od boljih rezultata, zahvaljujući i suradnji s mnogim organizacijama i institucijama koje nas podržavaju i pružaju pomoć u resursima i obuci, među kojima su BH MAK, Norveška narodna pomoć, UNDP, EUFOR, te brojne ambasade", rekao je Tepšić.
On je istaknuo da OS mnogo ulažu na obuku vlastitog kadra, zbog čega su ove godine u potpunosti stavili u funkciju Centar za deminiranje, gdje će biti vršena obuka za njihove potrebe s ambicijom da to prošire i na druge organizacije i agencije u BiH, kao i van njenih granica.
"Očekujemo da ćemo i u ovoj godini u najvećoj mjeri ispuniti plan deminiranja, da ćemo imati dobru podršku i da ćemo biti uspješni, vodeći računa da mjere sigurnosti deminera budu na najvišem nivou", rekao je Tepšić.
Zamjenik zapovjednika Operativne komande za operacije brigadni general Mirsad Ahmić smatra da izneseni podaci govore o veličini i značaju rezultata koje su pripadnici OS uradili u izvršenju jedne od svojih misija definiranih Zakonom o obrani BiH. "Sigurnost naših jedinica koje izvršavaju zadatke je izuzetan prioritet i, rukovodeći se standardima visoke obučenosti, sposobnosti i osposobljenosti jedinica i timova koji vrše te zadatke, to će biti i ubuduće", rekao je Ahmić.
On je istaknuo da su uveli neke nove metode tehničkog izviđanja na dva projekta, od kojih očekuju još veću površinu oslobođenu od mina. Direktor nevladine humanitarne organizacije Norveška narodna pomoć Darvin Lisica naveo je da od 2010. godine podržava rad deminerskog bataljona na više područja, naglasivši posebno pomoć u nabavci neophodne opreme i resursa kao što su psi za otkrivanje mina.
"U Sarajevu djeluje globalni centar za obuku pasa i prirodno je bilo da se iskoriste psi, kao veoma efikasan i jeftin resurs. U deminerskom centru trenutno se nalazi 17 pasa, a obećavam da ćemo ovaj resurs deminerskog bataljona i dalje pojačavati", naglasio je Lisica. Izražavajući zadovoljstvo suradnjom s OS BiH, on je naveo da se njeni plodovi ogledaju u rezultaima koje je postigao deminerski bataljon, koji ima 20 posto ukupnog sudjelovanja u procesu deminiranja u BiH. Obraćajući se novinarima u ime Zajedničke komisije za obranu i sigurnost oba doma Parlamentarne skupštine BiH, Mario Karamatić istaknuo je da su brigada za taktičku podršku i deminerska jedinica najsvjetlije točke OS BiH, zbog čega imaju njihovu veliku podršku.
"U najskorije vrijeme planiramo održati tematsku sjednicu na koju ćemo pozvati generalski kor i predstavnike Ministarstva obrane, a koja će biti posvećena procesu javnih nabavki. Neprihvatljivo je da ljudi koji rade ovako opasan i odgovoran posao, kao i zbog tehničkih prepreka, dođu u poziciju da nemaju pancire ili čime da nahrane pse", naveo je Karamatić. Komandant EUFOR-a general major Johan Luif rekao je da je vidljivo da pripadnici deminerske jedinice nisu zadovoljni činjenicom da nisu ispunili godišnji plan. "Mislim da ne trebaju biti nezadovoljni postignutim, imajući u vidu objektivne poteškoće sa kojima su se suočavali. Sjetite se samo vremenskih prilika u nekim dijelovima BiH i snijega u proljeće. Deminiranje se nije moglo odraditi u dobrom dijelu proljetne kampanje", podsjetio je Luif. On je obećao da će EUFOR i dalje podržavati OS BiH, primarno kroz program obuke i osposobljavanja. Preko LOT timova i dalje će provoditi edukaciju o opasnosti od mina, prvenstveno za djecu, kroz koju je u prošloj godini prošlo više od 15.000 djece.