U Zračnoj luci Mostar i kontrolnom tornju od ranih jutarnjih sati su istražitelji Tužiteljstva BiH i BHDCA koji rade na utvrđivanju uzroka pada sportskog zrakoplova u subotu pokraj Mostara u kojem je poginulo petero ljudi, od kojih troje djece.
Iz Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA) danas je za TV1 rečeno da je ova direkcija za navedeni avion izdala posljednju Potvrdu o provjeri plovidbenosti 3. svibnja 2017. godine s rokom važenja do 3. svibnja 2018. godine.
- Posljednji servis navedenog zrakopolova rađen je 5. travnja 2017. godine o čemu postoji dokumentacija u BHDCA, kao i certifikat ovlaštenog aviomehaničara koji potvrđuje da je izveden servis - navode iz BHDCA u odgovoru upućenom TV1.
Dodaju i da se servis aviona radi u skladu s priručnikom o održavanju za svaki avion posebno, gdje su navedeni točni vremenski intervali za zamjenu, odnosno remont svake komponente, a u konkretnom slučaju radi se o tipu zrakoplova Fuji FA 200-160 Tipski certifikat TCDS A4PC.
Na pitanje za koliko je osoba avion bio namijenjen, iz BHDCA su naveli da je u tipskom certifikatu za navedeni zrakoplov navedeno da avion ima četiri sjedišta.
Tajnik Ministarstva prometa i komunikacija BiH Igor Pejić kazao je za Avaz.ba da su dijelovi srušenog aviona jutros prebačni s mjesta nesreće u hangare, gdje će se vršiti ispitavanja.
- To neće dugo trajati, s obzirom na to da je avion skoro uništen. Zakonski rok za istragu je 30 dana i vjerujem da ćemo do tada i završiti - naveo je Pejić.
On nije mogao govoriti o mogućim uzrocima pada aviona, jer je, kako je kazao, još uvijek prerano za bilo kakve zaključke.
- Ljudi špekuliraju, ne možemo mi to nikome zabraniti, ali to su sve špekulacije. Još nitko nema informaciju o tome što je moglo dovesti do tragedije. Mi ćemo krajem tjedna organizirati press-konferenciju na kojoj ćemo iznijeti sve podatke koje smo prikupili - naveo je Pejić.
mostar