Ured EU za borbu protiv prijevara (OLAF) zaplijenio je u članicama Unije gotovo 140 tisuća litara dezinficijensa za ruke proizvedenog u Turskoj, opasnog po zdravlje zbog vrlo visokog udjela metanola.
Korištenje sredstava za dezinfekciju koja ruku kontaminiraju metanolom može prouzročiti glavobolju, zamagljen vid, mučninu i povraćanje, gubitak koordinacije i smanjenu razinu svijesti.
Metanol ima izravan toksični učinak na očni živac, a gutanje može dovesti do sljepoće. OLAF-ova istraga je identificirala nekoliko tvrtki u različitim državama članicama EU-a, među kojima u Irskoj i Danskoj, koje su naručile dezinficijens za ruke od istog turskog proizvođača. Turski proizvođač posluje pod nekoliko različitih imena koje je OLAF uspio identificirati i međusobno povezati. Imena svih uključenih tvrtki u kojima je sporni proizvod pronađen nisu objavljena zbog tajnosti istrage.
Generalni direktor OLAF-a Ville Itala ističe da se istraga nastavlja.
"Skoro 140 tisuća litara zaplijenili su do sada, istrage u zemljama članicama se nastavljaju", rekao je. "Od početka pandemije, OLAF se aktivno borio protiv nezakonitih materijala povezanih s COVID-19, poput krivotvorenih i nekvalitetnih maski za lice, brzih testova, dezinficijensa za ruke.
Ti proizvodi trebaju štititi ljude, a ne im štetiti. OLAF-ove istrage dosad su otkrile više od 900 tvrtki koje su u to uključene, a popis i dalje raste", dodao je Ville Itala.