Pronađeno 146 minsko-eksplozivnih sredstava, među njima i šest tzv. mina ubojica

Dio bivšega vojnog aerodroma Željava očišćen od mina, uspostavlja se letjelište

Dio bivšega vojnog aerodroma Željava očišćen od mina, uspostavlja se letjelište
19.11.2024.
u 15:18
Pogledaj originalni članak

U nazočnosti dužnosnika Oružanih snaga BiH, BH MAC-a, Vlade USŽ-a i Grada Bihaća upriličena je primopredaja od mina očišćena područja nekadašnjega vojnoga aerodroma Željava, kojim se služila bivša JNA, dijela koji se nalazi na teritoriju BiH, odnosno grada Bihaća, piše Večernji list BiH. Razminiranje ovoga dijela aerodroma počelo je prije gotovo dvije godine na poticaj Aerokluba Željava u cilju uspostavljanja letjelišta. - Radi se o gotovo 2,2 milijuna četvornih metara teritorija rubnoga dijela Bihaća, a zahtjevan posao razminiranja obavio je deminerski bataljun Oružanih snaga BiH.

Nova metoda razminiranja

Pronađeno je 146 minsko-eksplozivnih sredstava, od toga 46 mina. Među njima šest mina PROM-a, tzv. mina ubojica, kazao je Hamdija Subašić, zapovjednik deminerskoga tima. Zahvaljujući ciljanim istragama i potpori članova Aerokluba Željava, značajno je ušteđeno vrijeme u procesu razminiranja. Poručnik Amir Karamustafić, zapovjednik Voda za razminiranje vojnih objekata i časnik za operacije razminiranja na deminerskom radilištu aerodroma Željava, kaže kako su na ovom zadatku radili 440 radnih dana u protekle dvije godine. Premijer Unsko-sanske županije Nijaz Hušić naglasio je važnost projekta. - Gotovo 30 godina od prestanka ratne opasnosti u BiH, nažalost, još uvijek se bavimo ovim stvarima. Moramo više surađivati i učiniti ovaj prostor što je moguće sigurnijim, da ovaj grad i svi gradovi u USŽ-u moraju biti apsolutno čisti od minsko-eksplozivnih sredstava - kaže Hušić. - Grad Bihać je opredijeljen razvijati se u svakom smislu, s posebnim fokusom na turizam. Imati razminiranu Željavu, koja zbog svoje prošlosti i povijesti još uvijek zaokuplja pozornost svjetske javnosti, mnogo znači za grad Bihać - kazao je Izet Imširović, šef Odjela zaštite pri Civilnoj zaštiti Bihać. Pukovnik Sulejman Kišija, zapovjednik Deminerskoga bataljuna Oružanih snaga BiH, kaže kako su novom metodom razminiranja dosad razminirali više od 12,500.000 četvornih metara, a do kraja godine planiraju razminirati još 6,300.000 pa bi plan razminiranja ispunili s oko 96%. - Kroz tehničke metode uradili smo ove godine oko 800.000, a plan smo ispunili s oko 55%. Do kraja godine imamo još vremena, tako da će plan biti poboljšan - kaže pukovnik Sulejman Kišija, zapovjednik Deminerskoga bataljuna Oružanih snaga BiH. Inicijatori razminiranja ovoga dijela grada bili su članovi Aerokluba Željava. Preko Gradske uprave projekt je prijavljen višim tijelima vlasti.

Koristi za turizam i sport

- Kako bismo dobili dozvolu za razvoj ovoga područja u svrhu provođenja sportskih aktivnosti i uspostavljanja letjelišta, područje je moralo biti razminirano u dubini od 100 m. Sada slijede nadzor i dobivanje certifikata, nakon čega preuzimamo ovo područje. Čista Željava će donijeti brojne koristi Bihaću, u prvom redu gospodarstvu, turizmu i sportu - kazao je u svojem obraćanju Mirsad Fazlić, član UO AK Željava. Iako je sve manje novca na raspolaganju za razminiranje, u BH MAC-u kažu da nastavljaju rad sve dok i posljednja mina ne bude pronađena, a BiH očišćena. Prema riječima Aladina Bajrektarevića, šefa Regionalnoga ureda BH MAC-a Bihać, pod minama je ostalo 4% Bihaća, odnosno 39 četvornih kilometara. Ovih dana okončana su tri pojedinačna projekta razminiranja, a sada se radi na području NP-a Una.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.