Prof. dr. sc. Monika Tomić, dekanica Farmaceutskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u povodu 10. obljetnice Fakulteta

Diplome steklo 106 studenata, svi našli posao, svake godine traži se mjesto više

Diplome steklo 106 studenata, svi našli posao, svake godine traži se mjesto više
31.05.2021.
u 11:10
Pogledaj originalni članak

Farmaceutski fakultet u Mostaru pridružuje se sveučilišnoj obitelji 2011. godine. Otvaranje ovakvog fakulteta imalo je strateško značenje, kako za Sveučilište tako i za zdravstveni sustav uopće. Njegovo je poslanje školovanje i osposobljavanje stručnjaka kompetentnih za istraživanje, razvoj, pripremu, čuvanje, rukovanje i distribuciju lijekova, odnosno pružanje usluga na svim područjima farmaceutske djelatnosti. Diplomski studij farmacije provodi se kao jedinstveni studij i traje 5 godina, odnosno 10 semestara, a pohađa ih se kao redoviti studij. Završetkom studija studenti stječu naziv magistra farmacije. U povodu desetogodišnje obljetnice Fakulteta prvi put se organizira znanstveno-stručni skup pod nazivom “Mostarski farmaceutski dani”. Dvodnevna manifestacija održat će se 31. svibnja i 1. lipnja. U povodu obilježavanja desetljeća rada razgovarali smo s dekanicom Fakulteta prof. dr. sc. Monikom Tomić.

Večernji list: Farmaceutski Fakultet u Mostaru otvoren je prije 10 godina. Kako se došlo do ideje otvaranja ovog fakulteta i koliko je to obogatilo Sveučilište u Mostaru?

- Farmaceutski fakultet Sveučilišta u Mostaru utemeljen je 2011. godine kao najmlađa sastavnica Sveučilišta u Mostaru. Dugi je niz godina ideja o osnivanju Farmaceutskog fakulteta dozrijevala jer je postojala velika i opravdana potreba za obrazovanjem farmaceutskih stručnjaka na ovom prostoru i onda, zajedničkim naporima, ta je ideja 2011. postala stvarnost. Uz administrativnu pomoć tadašnjeg rektora prof. dr. sc. Vlade Majstorovića i predsjednika Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Ante Kvesića, uspjeli smo utemeljiti Farmaceutski fakultet Sveučilišta u Mostaru kao 11. sastavnicu Sveučilišta u Mostaru. Uz mnogo prijatelja i dobrih ljudi koji su nam željeli uspjeh te pružili bezuvjetnu pomoć, ostvarili smo zadane ciljeve i ispunili sve uvjete potrebne za utemeljenje Fakulteta. Prilikom osnivanja Fakulteta uključio se i prof. dr. sc. Juraj Geber sa Sveučilišta u Zagrebu kao prodekan za nastavu, koji je svojim dugogodišnjim iskustvom, mudrošću i pronicljivošću bio moja velika potpora te zajedno s nama vizionar razvoja Fakulteta. Uz profesora Gebera, uvijek sam mogla računati na pomoć svojih kolega, prodekana, prof. dr. sc. Dubravke Šimić i prof. dr. sc. Ivice Brizića, kao i na malobrojno nenastavno osoblje te smo znali raditi i po 16 sati dnevno ne pitajući što je čiji posao. Cijeli proces osnivanja nije prošao bez prepreka. Iako smo počeli jako skromno s minimalnim materijalnim sredstvima i često bez potpore tamo gdje bismo je trebali imati, uspjeli smo, osnovali smo fakultet europske razine i na to smo ponosni.

Večernji list: Koliko je studenata do sada diplomiralo na Fakultetu i što je sa zapošljavanjem, koliko se može čuti, to je traženo zanimanje?

- Do sada je diplomiralo 106 studenata i svi su zaposleni, a preko udruge “Alumni” znamo točno gdje je i što radi svaki naš bivši student. I to je pokazatelj kako je odluka o osnivanju Farmaceutskoga fakulteta u Mostaru bila temeljena na stvarnim potrebama zdravstva i cjelokupnog pučanstva. Nažalost, na našim prostorima magistra farmacije poistovjećuje se samo s radom u javnoj ljekarni, iako imaju širok spektar zanimanja. Uz javne ljekarne, postoji mogućnost zaposlenja u bolnicama, bolničkim ljekarnama, laboratorijima, Agenciji za lijekove, predstavništvima farmaceutskih tvrtki, farmaceutskoj industriji, znanstveno-istraživačkoj djelatnosti. A danas, kada su oči cijeloga svijeta uprte upravo u farmaceutsku i medicinsku znanost ne bi li se pronašlo sigurno cjepivo ili lijek za novonastali virus, mislim kako postajemo sve više svjesni važnosti uloge farmaceuta i vrijednosti samog fakulteta.

Večernji list: Koliko se godišnje upisuje studenata, i domaćih i stranih? Koliko je veće zanimanje u odnosu na upisne kvote?

- Od samog osnivanja Farmaceutskog fakulteta zanimanje studenata iznimno je veliko i uvijek se traži mjesto više, kako domaćih tako i studenata iz Republike Hrvatske. Nažalost, naši kapaciteti ne dopuštaju nam prijam više od trideset studenata, tako da upisujemo dvadeset i pet domaćih studenata te pet studenata iz inozemstva. Izgradnjom zgrade Farmaceutskog fakulteta na Bijelom brijegu u Mostaru imat ćemo mogućnost povećati broj studenata pa će se i upisne kvote studenata povećati.

Večernji list: Kako ste na Fakultetu organizirali nastavu u pandemiji te, općenito, koliko je ona promijenila okolnosti i normalne tijekove studiranja i rada?

- Pandemija COVID-19 jako nas je neugodno iznenadila. Svijet je stao, ali Fakultet nije stao. Zahvaljujući uznapredovaloj informatičkoj tehnologiji, nastavnici sa sarajevskoga i zagrebačkog Sveučilišta uspješno održavaju nastavu na daljinu, dok domaći nastavnici održavaju nastavu u učionicama uz strogo pridržavanje važećih epidemioloških mjera, kao i praktičnu nastavu u laboratoriju. Izdržali smo, preživjeli i život ide dalje. Nadamo se kako će cijepljenjem stanovništva infekcija COVID-19 biti negdje daleko iza nas, a upravo na ovom Fakultetu obrazuju se i osposobljavaju stručnjaci kompetentni za istraživanje, razvoj, pripremu, čuvanje, rukovanje i distribuciju lijekova.

Večernji list: Radite na Fakultetu i mnoge projekte, konferencije i sl. Što biste istaknuli?

- Najveće bogatstvo Farmaceutskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru njegovi su studenti, koji zajedno s nama organiziraju razne kampanje u cilju sprječavanja i prepoznavanja bolesti, podizanja svijesti stanovnika Hercegovine u prevenciji bolesti, ali i zloupotrebi lijekova. Studenti Farmaceutskog fakulteta ravnopravno sudjeluju na edukativnim skupovima, kako u zemlji tako i u inozemstvu, rame uz rame sa svojim starijim kolegama, magistrima farmacije. Pisanjem projekata, sudjelovanjem u razmjeni studenata diljem svijeta udišu svježi zrak svom matičnom fakultetu. Aktivni su u pisanju radova u znanstvenim i stručnim časopisima, čime se profilira ne samo Farmaceutski fakultet nego i cijelo Sveučilište u Mostaru. Uskoro očekujemo tri docenta iz reda naših diplomiranih studenata, na što smo iznimno ponosni.

Večernji list: Obilježavate 10 godina od osnutka Farmaceutskog fakulteta, kako ćete organizirati Mostarske farmaceutske dane s obzirom na pandemiju?

- Prvi dan Mostarskih farmaceutskih dana obilježit ćemo online predavanjima naših magistara farmacije i liječnika iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar kako bismo studente Farmaceutskog i Medicinskoga fakulteta, magistre farmacije i liječnike upoznali s najnovijim spoznajama iz oblasti biomedicine. Drugi dan ćemo promovirati Monografiju Farmaceutskog fakulteta, prilikom čega će nam se obratiti rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić, ravnatelj SKB-a Mostar Ante Kvesić, glavna urednica Monografije gospođa Jadranka Duranović, naša bivša studentica, magistra farmacije Marta Mandić i ja kao dekanica Farmaceutskog fakulteta.

Večernji list: Izdajete i Monografiju u povodu 10. obljetnice, recite nam malo više o njoj?

- Monografija je samo mali dio našeg velikog iskustva i vrlo je teško na dvjestotinjak stranica staviti 10 godina života jednog fakulteta, ali smo ipak nastojali ne izostaviti najvažnije trenutke i korake koje smo činili kako bismo sada mogli biti tu gdje jesmo. Danas, 10 godina poslije, naš najveći uspjeh je što smo iznjedrili već 5 generacija magistara farmacije koji su po završetku studija pronašli posao. To nam je pokazatelj da smo postali prepoznatljivi po kvaliteti i izvrsnosti te, što je najvažnije, tu smo, idemo dalje, ne odustajemo od svoje vizije razvoja i ulaganja u budućnost i na dobrobit naše zajednice, društva i stvaranja obrazovne i društvene vrijednosti za naraštaje koji dolaze. Zbog toga je ova publikacija, fotografije i napisane riječi, mnogo više od obične monografije. To je velika priča o Fakultetu, njegovim ljudima, upravi, profesorima, nenastavnom osoblju i napose studentima, koja nam pripovijeda o njihovu radu, trudu, odricanju, znanju i uspjesima.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.