POTPUNI ZASTOJ

Do izbora Parlament BiH vjerojatno neće nijedan zakon usvojiti

Foto: agencije
Do izbora Parlament BiH vjerojatno neće nijedan zakon usvojiti
11.06.2014.
u 09:28
Stranke više misle na sljedeće izbore nego na nove zakone
Pogledaj originalni članak

Ovotjedno zasjedanje Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH moglo bi potvrditi sumorne procjene kako je četiri mjeseca pred izbore zakonodavna vlast u potpunoj paralizi.

Predloženi zakoni

Desetak zakonskih prijedloga, uključujući one koji su poslani na usuglašavanje, nalazi se na dnevnom redu, a skoro je sigurno da nijedan od njih neće dobiti dovoljno zastupničkih glasova. Najvažniji zakon je svakako onaj kojim se mijenja dosadašnji Izborni zakon BiH vezano uz način izbora lokalne vlasti u Gradu Mostaru. Ove zakonske izmjene, koje su predložili hrvatski izaslanici, usvojen je u Domu naroda, ali očekuje se da ga zastupnici probošnjačkih stranaka obore u Zastupničkom domu. Veći su izgledi da zeleno svjetlo, barem u prvom čitanju, dobiju predložene izmjene i dopune Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH. Međutim, zbog promjena u Vijeću ministara i gubitka stabilne parlamentarne većine, lako se može dogoditi da i na ovom zakonu se demonstrira nepovjerenje aktualnoj državnoj vladi. Među zakonima o kojima se parlamentarci trebaju očitovati na sjednici Zastupničkog doma u četvrtak su i izmjene i dopune Zakona o financiranju institucija BiH, kojima se predviđa uvođenje inspekcijskog nadzora u državnim institucijama. Vrlo negativan stav dio stranaka već je iskazao prema Zakonu o neradnim danima u vrijeme vjerskih blagdana, koji je predložio Mato Franjičević pa bi bilo prvorazredno iznenađenje da ga na samoj sjednici podrže.

Institucije i izvješće

Sukladno proceduri, povjerenstvo Kolegija pokušalo se usuglasiti o još nekoliko zakona ili mišljenja nadležnih povjerenstava o zakonima. Kakav je ishod, znat će s u četvrtak, ali sve informacije govore kako nema suglasnosti niti o jednom zakonu ili mišljenju nema. Među njima je i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnom radiotelevizijskom sustavu BiH. Međustranačka polemika, ali bez konkretnih rezultata, očekuje se i o nekoliko izvješća o radu državnih institucija. Informacija o radu Tužiteljstva BiH u 2013. godini sigurno će biti povod za politička prepucavanja o državnom pravosuđu. Zbog sve manje učinkovitosti državnog Parlamenta, realno je zapitati se ima li smisla i sazivati i održavati sjednice ako na njima ne mogu donijeti nikakve odluke. Bespotrebno se stvaraju dodatni troškovi, a kako se bliže izbori, i ono malo spremnosti na kompromis nestaje. Zato i zvuče apsurdno zahtjevi da parlamentarci zbog poplava ovog ljeta ne idu na odmor. Kako rade, mnogi od njih se ne bi ni trebali vraćati s odmora.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.