Nakon što je na sjednici prihvatila inicijativu za donošenje Zakona o amnestiji za nedopušteno držanje minsko-eksplozivnih sredstava i oružja, Vlada FBiH je uputila Parlamentu FBiH prijedlog ovog zakona na usvajanje po hitnom postupku. Naime, Zakon propisuje oslobađanje od kaznenog gonjenja svim fizičkim i pravnim osobama za kazneno djelo nedopuštenog držanja oružja ili eksplozivnih tvari iz članka 371. Kaznenog zakona BiH i oslobađanje od pokretanja prekršajnog postupka ako u roku od dvije godine od dana njegovog stupanja na snagu dobrovoljno predaju, odnosno nadležnom tijelu prijave minsko-eksplozivna sredstva i oružje.
Veliki broj ilegalnog oružja
Fizičke i pravne osobe minsko-eksplozivna sredstva i oružje mogu dobrovoljno prijaviti radi registracije, ili ih predati najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji javne sigurnosti. Kao razlog podnošenja zastupničke inicijative navedeno je da se, prema informacijama Federalne uprave policije, veliki broj teških kaznenih djela vrši oružjem koje ilegalno posjeduju izvršitelji.
Amnestijom bi, ocijenjeno je, bila unaprijeđena sigurnost svih građana BiH i Federacije BiH. Cilj ovog zakonskog prijedloga je motiviranje da osobe dobrovoljno predaju minsko-eksplozivna sredstva i oružje koje posjeduju, te time izbjegnu sankcioniranje u kaznenom, odnosno prekršajnom postupku. Stoga je opravdano očekivanje da će se amnestiranjem ovih osoba smanjiti broj kaznenih djela izvršenih upotrebom ovih sredstava. U tom smislu važno je naglasiti što sve spada pod oružje i o kojem je oružju riječ. Pod tim je definirano bilo kakvo smrtonosno ili nesmrtonosno sredstvo, ili komponenta takvog sredstva namijenjeno za nanošenje tjelesnih ozljeda, fizičkih oštećenja ili za osiguranje prednosti nad protivničkim snagama na neki drugi način.
Lovačko i trofejno oružje
Ova definicija obuhvaća: sve vrste oružja protuzračne odbrane, teško oružje, oružje dugih cijevi, mitraljeze, vojno oružje, pješačko oružje, lovačko oružje, osobno naoružanje (pištolj), trofejno oružje i municija. Također oružje za protuzračnu obranu: svaki top kalibra 20 mm i više predviđen za protuzračno djelovanje, brzometni topovi kalibra 20 mm i više podešeni za nišanjenje pod vertikalnim uglom i namijenjeni za upotrebu u protuzračnoj odbrani te sustavi za lansiranje s ramena koji se ubrajaju u sustav projektila “ZEMLjA-ZRAK”; teško oružje: sve vrste oružja kalibra 75 mm i više uključujući i minobacače 81 mm i više; oružje dugih cijevi: automatske i poluautomatske puške, automati bez obzira na dužinu cijevi namijenjeni za automatsku vatru. U ovu grupu ne ubrajaju se oruđa koja opslužuju posade; mitraljez: potpuno automatsko oružje koje se puni mecima pomoću redenika, metalnog redenika ili limene kutije i iz kojeg se može pucati samo rafalnom paljbom; vojno oružje: sva vojna oružja uključujući minobacače kalibra ispod 81 mm i svi mitraljezi ispod 20 mm; pješadijsko vojno oružje: automatski pištolj “škorpion”, vojne puške, laki ili srednji mitraljez (ispod 10 mm) koji se mogu upotrijebiti u vojne svrhe; lovačko oružje: sve vrste oružja predviđene odredbama Zakona o lovstvu u Federaciji Bosne i Hercegovine sačmarice svih kalibara, osobno oružje: pištolji svih vrsta i kalibara; trofejno oružje: lovačko oružje i osobno oružje koje se može držati samo kao eksponat pod točno utvrđenim uvjetima, a riječ je o sklonjenom oružju na sigurno mjesto, zalivenoj cijevi ili drugoj vrsti zaštite.
LJudi su prodavi kravu dabi kupili pusku vas to nezanima