ZABRANE MOBITELA U ŠKOLAMA

Dok se čeka izrada jedinstvenog propisa, u FBiH se neke škole odlučuju za zabrane

Foto: Dreamstime
Dok se čeka izrada jedinstvenog propisa, u FBiH se neke škole odlučuju za zabrane
30.12.2023.
u 18:18
Pogledaj originalni članak

Pad razine pismenosti, lošija koncentracija učenika tijekom trajanja nastave, smanjena kvaliteta komunikacije među učenicima, porast vršnjačkog nasilja… samo su neki od razloga zbog kojih zemlje diljem svijeta donose odluke o zabrani korištenja mobitela u školama. Posljednji u nizu to je napravio Novi Zeland, čija vlada zabranjuje mobitele u školama zbog zabrinjavajućeg pada pismenosti, rekao je premijer Christopher Luxon.

Pravila u školama

Naime, škole na Novom Zelandu nekoć su imale neke od najboljih svjetskih rezultata u pismenosti, ali razine čitanja i pisanja pale su do te mjere da neki istraživači strahuju da postoji "kriza" u obrazovanju. Istraživači iz novozelandske dobrotvorne organizacije Education Hub upozorili su prošle godine na "krizu pismenosti" otkrivši kako više od jedne trećine 15-godišnjaka jedva zna čitati ili pisati. Iako je u Federaciji BiH nedavno podnesena inicijativa koja se odnosi na izradu propisa kojim se zabranjuje upotreba mobilnih telefona i tableta tijekom trajanja nastave u svim osnovnim i srednjim školama u FBiH, osim u situacijama kada je upotreba nužna zbog edukativnih, medicinskih i drugih opravdanih razloga, propis još uvijek nije izrađen, zbog čega su pravila različita od županije do županije, odnosno od škole do škole. Naime, škole imaju svoja pravila škole i druge akte usklađene sa zakonskim propisima koje usvaja školski odbor škole na prijedlog ravnatelja. Pravilima škola uređuje se, među ostalim, i pitanje obveza, radne discipline učenika i radnika škole, kao i način donošenja pravilnika o kućnom redu s etičkim kodeksom, koji usvaja školski odbor uz konzultacije s nastavničkim vijećem, vijećem roditelja i vijećem učenika na prijedlog ravnatelja. U skladu s navedenim, škole se mogu same odrediti o tome hoće li biti dopušteno korištenje mobitela ili ne. Određen broj škola u Federaciji BiH već je donio odluku te učenici tijekom nastave nemaju pristup mobilnim uređajima. Prva je to napravila Osnovna škola "Bila" u Vitezu, i to 2019. godine na inicijativu učenika i roditelja, Nastavničkog vijeća i Školskog odbora škole te je dala dobre rezultate. Nedavno je Vijeće roditelja škole u suradnji s Učiteljskim vijećem donijelo odluku o zabrani donošenja i upotrebe mobitela u OŠ Čerin u Čitluku. Ako učenik iz opravdanog razloga (bolest ili drugi opravdani razlog) ponese mobitel u školu, dužan je prije početka nastave o tome obavijestiti učitelja, razrednika i dežurnog nastavnika, objasnili su iz ove škole. Ako se kod učenika pronađe mobitel, napominju, oduzima se i predaje u tajništvo škole te se informira ravnatelj. Također, oduzeti mobitel može preuzeti samo roditelj djeteta koji se tom prilikom obavještava o izrečenoj opomeni za kršenje kućnog reda škole, što, prema pravilniku o stegovnoj odgovornosti, donosi sniženu ocjenu iz vladanja za učenika.

Zabrana mobitela

U RS-u su zabranu ugradili u zakon. Naime, prema Zakonu o osnovnom odgoju i obrazovanju RS-a, zloupotreba mobilnih telefona za vrijeme nastave, snimanje klipova i njihova daljnja distribucija smatraju se težom povredom dužnosti učenika. Shodno tome, učeniku može biti izrečen ukor ili premještanje u drugu školu. Na potrebu zabrane korištenja mobitela u školama upozorio je i UNICEF, a njihova je procjena da je to napravila ili planira napraviti svaka četvrta zemlja. Među njima su i Francuska, koja je odluku o zabrani donijela 2018., te Italija, gdje učitelji na početku radnog dana prikupljaju mobitele od učenika i drže ih u posebnom ormariću do završetka nastave. Nizozemska i Finska zabranu će uvesti iduće godine. - Učenici se moraju moći koncentrirati i treba im dati priliku da dobro uče. Mobiteli su smetnja, moramo zaštititi učenike od toga - rekao je nizozemski ministar obrazovanja Robbert Dijkgraaf. U izvješću za 2023. UNESCO je upozorio da, iako tehnologije u učionici mogu biti korisne za učenje učenika, one mogu imati i štetan učinak. Tvrde da je prekomjerna upotreba mobitela povezana sa smanjenim obrazovnim učinkom te da negativno utječe na emocionalnu stabilnost djece. Stoga su pozvali na globalnu zabranu pametnih telefona u školama.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.