Izjava izaslanika u Domu naroda Parlamenta BiH Marija Karamatića o tome kako ne plaća RTV taksu izazvala je mnogo pažnje javnosti. U razgovoru za Klix.ba on ističe kako taksu ne namjerava platiti dok se ne uspostavi kanal na hrvatskom jeziku
Karamatić je naglasio kako je njegova izjava o neplaćanju RTV takse namjerno izvučena iz konteksta i kako je bila upućena gledatelju koji je kritikovao Karamatića zbog neplaćanja RTV takse.
"RTV taksu ne plaćam jer to nisam dužan po zakonima BiH, a nisam dužan ni po presudi Ustavnog suda iz 2008. godine. Moja izjava je uzeta iz konteksta, a odnosila se na moju poruku gledatelju, koji je uputio kritiku zbog čega ja ne plaćam pretplatu. Želio sam da se i gledatelj osjeti onako kako se osjećaju Hrvati kada ih neko prisiljava da plaćaju pretplatu", izjavio je Karamatić.
Trenutno su predložene izmjene i dopune Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, kojim se između ostalog predviđa uspostava kanala na hrvatskom jeziku (RTVH) kao četvrtog javnog emitera. Paralelno s tim, aktivno se raspravlja, a uskoro će biti upućeno i Vijeću ministara BiH prijedlog za uspostavljanje tzv. "medijskog poreza", kao modela naplate RTV takse.
"Uspostava kanala na hrvatskom jeziku je jedini uslov da ja počnem plaćati taksu, i ravnopravna zastupljenost hrvatskih većinskih krajeva na Javnom RTV servisu. Mi trenutno imamo jednu stravičnu činjenicu kako je samo devet posto programa dnevnika otpada na većinske hrvatske krajeve na BHT-u, a samo 11 posto je zastupljenost u dnevniku Federalne televizije", naglašava Karamatić.
On je dodao da je prijedlog uspostavljanja tzv. "medijskog poreza", kao jednog od rješenja za naplatu RTV takse nepotrebno, jer prema njegovim riječima to nikada neće proći parlamentarnu proceduru, dok se ne riješi pitanje hrvatskog kanala.
"Ovo je zemlja tri naroda i svi narodi moraju biti jednako zastupljeni. Do tada niko iz reda hrvatskog naroda u Parlamentu BiH nije zainteresiran za rješenje problema naplate RTV takse", kazao je Karamatić.
Na pitanje da prokomentira optužbe kako je na nelegalan način stekao vojnu mirovinu, Karamatić ističe kako su to neutemeljene tvrdnje.
"To je smiješna optužba, jer ja sam povlaštenu vojnu mirovinu svojevoljno zamrznuo 2012. godine. Nakon toga poslan mi je neki dopis da fali određeni dokument, koji sam ja nanadno dostavio u nadležno ministarstvo i tu ništa nema sporno. Ja mirovinu mogu aktivirati sutra, ukoliko to poželim", zaključuje Karamatić.