Izaslanici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odbili su prihvatiti Izvještaj o radu Pravobraniteljstva BiH za 2018. godinu, ali je prihvaćen zaključak nadležne komisije Doma koji se odnosi na utvrđivanje visine štete koju BiH trpi od izgubljenih sudskih sporova.
Izaslanica Kluba Srba Dušanka Majkić (Savez nezavisnih socijaldemokrata - SNSD) izrazila je nezadovoljstvo konstatacijama Pravobraniteljstva BiH koji se odnose na državnu imovinu, jer tvrdi da ta imovina pripada entitetima.
Smatra da je pitanje perspektivne i neperspektivne vojne imovine poseban slučaj, te da tu Republika Srpska ima od ranije poznat kategoričan stav.
Odgovorio joj je izaslanik Kluba Bošnjaka Denis Bećirović (Socijaldemokratska partija - SDP) podsjećajući Majkić da je u pitanju državna, a ne entitetska imovina.
Dopredsjedatelj Doma naroda iz Kluba Srba Nikola Špirić (SNSD) upozorio je Bećirovića da ne koristi, kako je kazao, nesustavni termin manji bh. entitet, a potom ga je Bećirović pozvao da ne koristi neustavan izraz "zajedničke institucije" kada govori o državnim institucijama.
Radom Pravobraniteljstva nije zadovoljan ni izaslanik Kluba Bošnjaka Munib Jusufović (Savez za bolju budućnost - SBB) i to najviše kada je u pitanju rješavanje pitanja državne imovine.
Nakon izaslaničke rasprave obratio se predstavnik Pravobraniteljstva BiH Mariofil Ljubić kazavši da BiH treba usvojiti zakon koji će regulirati pitanja naknada u izgubljenim sudskim procesima, ali je ocijenio da je državi neophodan zakon o državnoj imovini.
Na sjednici su izaslanici Doma naroda primili k znanju Izvještaj o provođenju Općih izbora i Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Središnjeg izbornog povjerenstva BiH u 2018. godini.
Izaslanik Bećirović pitao je tko je u SIP-u dao suglasnost da se Novak Đukić upiše u birački spisak, jer je on odgovoran za najteži ratni zločin počinjen na tuzlanskoj Kapiji.
Da se o izvještaju raspravlja dosta kasno ocijenio je izaslanik Kluba Srba Lazar Prodanović (SNSD) ocjenjujući da SIP snosi odgovornost za brojne neregularnosti izbornog procesa u BiH pozivajući na otklanjanje svih slabosti u izbornom procesu.
Član SIP-a BiH Stjepan Mikić pozvao je izaslanike da pisanim putem SIP-u pošalju sve upite u vezi s izvještajima, nakon čega će dobiti validne odgovore, ali je pozvao na formiranje interresornih radnih grupa koje bi trebale pronaći načine za poboljšavanje Izbornog zakona BiH i moderniji pristup izbornom procesu.
Izaslanici su danas k znanju primili i Informaciju o stanju javne zaduženosti BiH na dan 31. prosinca 2017. godine koje je tada bilo 7.851.990.000 KM, dok je unuatrnja zaduženost BiH iznosila 3.501.630.000 KM.
Podržan je danas i Godišnji konsolidirani izvještaj interne revizije, kao i Konsolidirani izvještaj o sistemu financijskog upravljanja i kontrole u bh. institucijama 2017. godinu.
Također, podržan je i Izvještaj o prestrukturiranjima rashoda institucija BiH u okviru proračunskih rashoda, Izvještaj o primjeni Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa te Specijalni izvještaj o izgledu, upotrebi i zaštiti državnih odnosno službenih obilježja.
Izaslaničke inicijative Denisa Bećirovića koje se tiču izmjena Ustava i zakonskih rješenja u smislu implementacije presuda Europskog suda za ljudska prava nisu dobile potrebnu podršku.
Na kraju sjednice izaslanici su dali suglasnost za ratifikaciju brojnih međunarodnih ugovora i sporazuma čime je okončana današnja sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.