usvojeno po hitnom postupku

Dom naroda PSBiH usvojio set zakona o trošarinama

Dom naroda PSBiH usvojio set zakona o trošarinama
07.04.2017.
u 12:48
Pogledaj originalni članak

 Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas, po hitnom postupku, set zakona čijim se usvajanjem omogućava nastavak aranžmana s MMF-om.

Radi se o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama u BiH, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, kao i Prijedlogu zakona o osiguranju depozita u bankama BiH.

Vijeće ministara BiH je danas, na izvanrednoj sjednici, utvrdilo set ovih zakona. Prijedlozi navedenih zakona, u novom tekstu, u odnosu na ranije utvrđene tekstove su normativno-tehnički usklađeni s mišljenjem Zakonodavno-pravnog sektora Parlamentarne skupštine BiH.

Ovi prijedlozi zakona upućeni su Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, s prijedlogom da se u paketu razmatraju po hitnoj proceduri.

Usvajanjem seta zakona koji se odnosi na trošarine bilo bi osigurano dodatnih 15 feninga iz trošarina na naftu i naftne derivate za izgradnju autocesta i cesta.  

Izaslanik Martin Raguž je tijekom diskusije kazao da je ovo, suštinski, namet građanima.

- Ali taj namet, ako već treba biti, onda neka bude korišten kvalitetno, transparentno, fer, ravnomjerno na svim dionicama, bez politizacije određenih regija i prostora, bez eliminacije najpovoljnijih ponuđača - istaknuo je Raguž.

Izaslanik Mario Karamatić je pitao kome treba povećanje trošarina?

- Kažu iz Vlade RS-a, njima ništa ne znači sporazum s MMF-om, da ima dovoljno novaca. S druge strane, iz Vlade Federacije kažu da to uopće nije nešto posebno bitno. Međutim, svi smo svjedoci neviđenog pritiska, pa i ovih izaslaničkih akrobacija kako ponovo uputiti zakon da bude nov, da se dođe do toga - kazao je Karamatić, dodajući da on nije protiv autoputeva te da moramo imati autoputeve.

Izaslanik Dragutin Rodić je kazao da ovo pitanje ne vidi kao pitanje koje treba svoditi na dnevnu politiku.

Kazao je da je Reformska agenda prošla sve moguće procedure u BiH, da su se usuglasili svi nivou vlasti u BiH, a između ostalog Parlamentarna skupština i ovaj Dom naroda. 

- Ovaj dokument je dokument koji je ulijevao nadu kojim to putem BiH treba da ide. U toj Reformskoj agendi, pod točkom 17 piše da se obavezuju državni, entitetski, županijski nivoi vlasti i Brčko Distrikta da ni na koji način neće osporavati, ometati, blokirati realizaciju aranžmana s međunarodnim financijskim institucijama, koji su direktno i indirektno vezani za reformske procese, a koji je određeni nivo vlasti sproveo ili sprovodi u okviru svojih ustavnih nadležnoti - naveo je Rodić.

Zamjenik predsjedatelja Doma naroda PSBiH Ognjen Tadić je kazao, da je na žalost i ovo pitanje žrtva "raznoraznih nivoa ucjena".

- Zašto se ne bi u RS-u rješavalo pitanje 'plavog dizela' za poljoprivrednike onako kako bi to trebalo, pa da ti ljudi imaju nekakvu garanciju koja je više sistemska i više trajna negoli jedan sastanak u Vladi RS-a - naveo je Tadić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.