Zaštita od nasilja

Elektronički nadzor nasilnika kojem je određena mjera približavanja žrtvi

Elektronički nadzor nasilnika kojem je određena mjera približavanja žrtvi
13.12.2024.
u 17:36
Vlada FBiH utvrdila je prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u Federaciji BiH. Uvode se i hitne mjere zaštite koje provode policijska tijela. Zakonom su predviđene veće ovlasti policiji
Pogledaj originalni članak

Vlada Federacije BiH na posljednjoj je sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva pravosuđa, utvrdila dva prijedloga zakona kojima se nastoji postići bolja zaštita žena, djece i obitelji, piše Večernji list BiH. Naime, Vlada je utvrdila prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u Federaciji BiH koji će biti upućen u daljnju parlamentarnu proceduru.

Sprječavanje ponavljanja nasilja

Cilj zakona je zaštita žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama te suzbijanje i prevencija ovog nasilja kojim se krše ljudska prava i slobode koje su zajamčene ustavima, zakonima, Konvencijom Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u obitelji i prihvaćenim međunarodnim ugovorima. Utvrđenim prijedlogom uređuje se zaštita od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u FBiH, zatim osobe koje se u smislu ovog zakona smatraju članovima obitelji, krug zaštićenih osoba, subjekti zaštite, specijalizirane usluge podrške te postupak zaštite žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama i mjere za zaštitu od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama. Zakon također uređuje pomoć žrtvama te mjere za sprječavanje nasilja od osoba koje su počinile nasilje, ulogu udruga i zaklada u sustavu zaštite žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama te suradnju svih subjekata koji su u funkciji zaštite od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama.

Ovim zakonom naglašena je obveza prijave nasilja koja se odnosi na socijalne, zdravstvene i obrazovane institucije. Uvode se i hitne mjere zaštite koje provode policijska tijela te mogućnost elektroničkog nadzora nasilnika kojem je određena mjera udaljenja iz stana i približavanja žrtvi. Kada je riječ o privremenom lišavanju slobode i zadržavanju, zakonom su predviđene veće ovlasti policiji. Također, proširuju se obvezni elementi u zahtjevu za izricanje zaštitnih mjera te se omogućava sigurnim kućama da se mogu osnovati kao ustanove. Uvodi se i kazneno djelo kršenja zaštitnih mjera za koje je utvrđena kazna zatvora do tri godine, dok se kaznena politika za počinitelje nasilja u obitelji i nasilja prema ženama znatno pooštrava. Među ostalim, prijedlogom zakona propisan je postupak ostvarivanja zaštite prava žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama, a definiraju se i hitne mjere zaštite, čija je svrha otklanjanje neposredne opasnosti za fizički i psihički integritet žrtava nasilja i njihove djece i sprječavanje ponavljanja nasilja, kao i zaštitne mjere te zbrinjavanje žrtve.

Zakonom su također definirani i ostali oblici zaštite i pomoći koju ima žrtva nasilja te uloga nevladinih organizacija u pružanju podrške žrtvama nasilja. Predlagač je propisao i obvezu vođenja evidencije i dostavljanja izvješća povjerenstvu za praćenje primjene ovog zakona, vršenje nadzora nad njegovom primjenom te prekršajne sankcije. Predlagač u razlozima za donošenje ovog zakona podsjeća da su Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Zastupničkog doma Parlamenta FBiH te zastupnici u ovom domu Alma Kratina i Vibor Handžić načinili nacrt Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji koji je 2022. usvojen u oba doma Parlamenta FBiH. Objašnjavaju da su, s obzirom na zastoj u donošenju ovog zakona te tragične događaje nasilja u obitelji i nasilja prema ženama koji su se dogodili u FBiH tijekom 2023. i 2024., Vlada FBiH i Federalno ministarstvo pravosuđa, u svojstvu obrađivača, preuzeli tekst spomenutog nacrta zakona i nastavili proceduru na njegovoj daljnjoj izradi. Dodaju da je nakon obavljenih konzultacija sa stručnom javnosti promijenjen i naziv zakona, a kako bi se poslala jasna poruka o potrebi dodatne institucionalne zaštite ne samo obitelji već i žene kao ranjive kategorije.

Neće moći otkupiti kazne

Utvrđen je i prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona FBiH. Glavni cilj ovih izmjena bio je primjena Istanbulske i Lanzarote konvencije, što je sada gotovo u potpunosti integrirano u tekst zakona. U utvrđenom tekstu zakona sa 63 članka predlažu se izmjene i dopune odredbi Kaznenog zakona FBiH. Među ostalim, cilj predloženih izmjena je pooštravanje kazni, osobito za kaznena djela koja se tiču zaštite djece i obitelji. Novina je uvođenje i niza drugih kaznenih djela, kao što su spolno uznemiravanje, zloupotreba snimke spolno eksplicitnog sadržaja, uhođenje, odnosno drugih djela koja se mogu zloupotrijebiti protiv djece. Uvodi se i novi vid izvršenja tog kaznenog djela, odnosno da je on moguć i preko informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Osim toga, jedna od novina u ovim izmjenama bit će onemogućenje otkupa kazne za kaznena djela protiv slobode i spolnog morala, kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, kaznena djela protiv braka i obitelji na štetu djeteta.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.