Estragon ili zmijina trava poznati je začin koji se od davnina koristi u kulinarstvu diljem svijeta.
Zbog njegove neprocjenjive vrijednosti Francuzi su ga nazvali „kraljem začina“, a njihovi vrhunski kuhari svrstali su ga među četiri najvažnije biljke kulinarstva - uz peršin, krasuljicu i vlasac.
Mnogima je ovaj začin ipak najpoznatiji kao senf, piše alternativa-za-vas.com.
Osim što svojom aromom i uljima daje jelima poseban štih, ovaj začin sve više privlači pažnju kao aktivni sastojak koji ima iznimna ljekovita svojstva.
Estragon (zmijina trava, tarkanj, taragon ili troskotnica) svoje porijeklo vuče iz Sibira i južne Europe, a smatra se da je njegovu širenju uvelike pridonijelo mongolsko osvajanje Europe.
Upravo su Mongoli ovu biljku koristili kao neizostavan začin u svojim jelima i kao osvježivač daha te su od nje radili brojne ljekovite pripravke za tijelo i bolji san.
Kako su osvajali nova područja, ovu su biljku prenosili gdje god su kročili.
Danas estragon raste kao samonikla biljka, a u gotovo svim europskim zemljama kultiviran je kao neizostavan kulinarski začin.
Latinski mu je naziv Artemisia dracunculus, gdje se prvi dio imena odnosi na grčku božicu Artemidu – zbog njegove iznimne ljekovitosti, dok se drugi dio imena odnosi na mitološko biće zmaja jer korijenje biljke ima sličan oblik.
Umiruje i liječi cijelo tijelo
Ova biljka koristi se za liječenje probavnih i želučanih problema, slabog apetita, zubobolje, kao i poremećaja spavanja i menstrualnih tegoba.
Zahvaljujući eteričnim uljima koja potiču prirodne probavne sokove, estragon je izvrstan tonik za probavu - ne samo da djeluje kao aperitiv za bolji apetit nego i pruža kompletnu pomoć probavnom sustavu.
Estragon također uvelike pomaže radu srca i krvožilnog sustava.
Njegovi aktivni sastojci sprečavaju pojavu tromboze i embolije unutar krvožilnog sustava, što pridonosi zdravlju cjelokupnog kardiovaskularnog sustava.
Konzumiranje čaja od ove biljke prije spavanja smiruje živčani sustav i potiče dobar san. U ovu svrhu napravite čaj od jedne čajne žličice svježeg lišća i jedne šalice vruće vode i popijte ga neposredno prije spavanja.
Ženama koje imaju poteškoća s menstrualnim ciklusom ova biljka itekako može pomoći. Herbalisti navode da je estragon od velike pomoći kod neredovitih menstrualnih ciklusa i da općenito normalizira zdravlje ženskog reproduktivnog sustava.
Još od davnina estragon se koristi i kao tradicionalna biljka za zubobolju i za oralnu higijenu.
Stari Grci su među prvima uočili i zabilježili učinke ove biljke na bolne zube i desni.
Tajna leži u velikim koncentracijama eugenola – biljne tvari koja ima prirodna anestetička svojstva i kao takva je danas prepoznata i patentirana u mnogim, danas poznatim, pastama za zube.
Prirodna obrana od bakterija
Ova magična biljka ujedno je i odlična linija obrane od dviju posebno opasnih vrsta bakterija - Staphylococcus aureus (zlatni stafilokok) i Escherichia coli (E. coli).
Obje bakterije mogu uzrokovati brojne neugodne zdravstvene poteškoće kao što su čir, ekcem, trovanje hranom, celulitis, infekcije urinarnog trakta i probavne smetnje, a mogu dovesti i do upale pluća i mnogih respiratornih bolesti.
Esencijalna ulja estragona imaju naglašena antibakterijska svojstva, a osobito snažno djeluju na ove vrste bakterija.
Aktivni sastojci estragona uništavaju ove bakterije u organizmu, popravljajući nastalu štetu i pružajući potpunu zaštitu od navedenih napasnika.
Drugi problem vezan uz bakterije koji ova biljka uspješno rješava je SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) ili rast bakterija u tankom crijevu.
Određena koncentracija ovih bakterija normalna je za održavanje probavnog sustava, no može doći do naglog porasta broja ovih bakterija, što može dovesti do komplikacija u probavnom sustavu.
Simptomi neuravnoteženog rasta ovih bakterija su osjećaj nadutosti i napuhnutosti u trbuhu, bolovi i smetnje u probavnom traktu, a zanemarivanje ovog stanja može dovesti do upale, koja može rezultirati iritacijom sluznice tankog crijeva.
Estragon u ovom slučaju može djelovati kao prirodni melem koji će ublažiti i uravnotežiti broj bakterija tankog crijeva i koji će u konačnici ukloniti osjećaj težine i nadutosti.
Estragon u vašem domu
Ovaj mali, ali moćan začin lako možete uzgojiti i kod kuće. Tako ćete imati stalan pristup njegovim ljekovitim sastojcima.
Ukoliko se odlučite za ovaj korak, estragon biste svakako trebali posaditi u zatvorenom prostoru u proljeće, prije očekivanog mraza.
Posadite ga u male tegle koje ste napunili plodnom zemljom pH-vrijednosti od 6,5 do 7,5 C. Tegle stavite na mjesto gdje ima malo svjetla, tako da budu na sobnoj temperaturi.
Biljku redovito zalijevajte, koristeći umjerenu količinu vode. Dopustite da se zemlja gotovo potpuno osuši prije novog zalijevanja, inače će sadnice početi propadati.
Nakon 10 do 14 dana zalijevanja sjeme će početi rasti. Zatim iznesite tegle na otvoreno, gdje biljka može dobiti obilje sunčeve svjetlosti.
Kada sadnice dosegnu visinu od oko 6 centimetara, počnite ih prorjeđivati na jednu stabljiku. Izaberite samo najzdravije i najjače sadnice. Za otprilike 7 tjedana estragon će biti spreman za berbu.
Dobar pokazatelj za berbu je kada biljka dosegne visinu od 30 do 90 centimetara.
Eterično ulje estragona
Destilacijom estragona vodenom parom dobiva se eterično ulje koje ima ljekovita svojstva zahvaljujući brojnim aktivnim spojevima, a koje se koristi u aromaterapijskim pripravcima.
Ulje stimulira mozak te živčani, probavni i endokrini sustav, a usto jača imunosni sustav.
Masaža – pomiješajte 3-4 kapi ulja estragona s uobičajenim uljima za masažu i lagano masirajte željena područja na tijelu.
Kupka – dodajte ulje u kupku i uronite u nju tako da cijelo tijelo bude osvježeno.
Topli oblog – toplu gazu ili kompresu natopite uljem te lagano trljajte bolna mjesta.
Melem za zubobolju – ulijte 1-2 kapi ovog eteričnog ulja u šalicu tople vode te grgljajte kako biste olakšali zubobolju ili bolne desni.