Članice Europske unije užurbano izrađuju planove za smanjenje potrošnje energije zbog straha od nestašica koje prijete nazimu. Rezerve plina u EU trenutačno su popunjene 71 posto, oko 9 posto manje od cilja koji je EU postavio ranije ovog ljeta do 1. studenog, piše Večernji list BiH.
Zemlje članice obvezale su se smanjiti svoju potražnju za plinom za 15 posto do ožujka kao dio mjera. Ulozi nisu svi isti diljem Europske unije. U Njemačkoj bi zatvaranje ruskog plina teško pogodilo industriju i utjecalo na mogućnost ljudi da griju svoje domove.
U Švedskoj i Finskoj, gdje plin čini manji udio u ukupnoj energetskoj shemi, utjecaj bi bio manje drastičan. Brojne rizične zemlje, uključujući Njemačku i Francusku, donijele su planove za smanjenje potrošnje energije.
To će imati “veliki utjecaj” na smanjenje potrošnje u EU, rekao je Antonin Chapelot, politički voditelj nevladine organizacije Koalicija za uštedu energije. Isključite radijatore i štedite plin, Europska unija to traži od vas, poruka je iz Bruxellesa svim zemljama članicama koje se već uvelike pripremaju za još veću krizu izazvanu rekordnim cijenama energenata.
Grijanje će ove zime, ako ga uopće bude, biti nikada skuplje. Očekivati je da će cijene rasti za 30-50 posto, a rastom cijena rastu i brige građana. Kako prezimiti predstojeću zimu, brine i građane BiH, osobito one u Sarajevu koji u velikoj mjeri ovise o plinu čije su cijene otišle u nebo. Posljednjih mjeseci, unatoč ljetu i visokim temperaturama, raste potražnja za električnim grijalicama.
- Mi ni ovo ne možemo izdržati - suglasni su građani Sarajeva i Istočnog Sarajeva. Mjere štednje energenata u BiH još uvijek nisu na snazi, ali je vrlo izvjesno korigiranje cijena početkom sezone grijanja.
- Tko bude imao, on će preživjeti, tko ne bude, umrijet će - kažu za N1 građani Istočnog Sarajeva. I u Sarajevu su građani ogorčeni. - Užasno, čula sam da je pelet otišao jako visoko, isto se čeka i što se tiče plina - kaže jedna građanka Sarajeva.