Četrnaest institucija i ustanova iz sektora zdravstva u BiH prijavljeno je za sudjelovanje u zajedničkim akcijama koje će biti financirane iz ovogodišnjeg proračuna programa "EU za zdravlje" (EU4Health), čiji je ukupni iznos 88,4 milijuna eura. Europska komisija će sufinancirati aktivnosti u okviru sedam zajedničkih akcija za koje su se opredijelile i institucije iz BiH u ukupnom iznosu od 88,4 milijuna eura, a podrška za projektne prijedloge po pojedinačnim akcijama iznosit će od dva do 27,9 milijuna eura.
Institucije koje su se prijavile za sudjelovanje u provedbi projekta moraju osigurati od 20 do 40% od ukupnog proračuna projekta. Teme projekata obuhvaćaju karcinome prouzročene infekcijama, karcinome koji se mogu spriječiti cjepivima, odgovor na zarazne bolesti (HIV, AIDS, tuberkuloza, hepatitis), personaliziranu medicinu za oboljele od karcinoma i pedijatrijsku palijativnu njegu, priopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH. Značajne teme zajedničkih akcija su promocija sveobuhvatnog pristupa mentalnom zdravlju orijentiranog na prevenciju u cilju podrške ranjivim skupinama te promocija zdravlja i prevencija bolesti uključujući okruženja bez dima.
Jedna od odabranih zajedničkih akcija bavit će se pitanjem određivanja cijena i naknada troškova u zdravstvu, gdje se očekuje sudjelovanje ustanova nadležnih za oblast zdravstvenog osiguranja. Kroz podršku koja će biti osigurana u okviru zajedničke akcije, u čijem je fokusu mreža nacionalnih kontaktnih točaka, bit će ojačani kapaciteti ove mreže u cilju bolje promocije i provedbe programa "EU za zdravlje" u zemljama članicama EU-a i zemljama pridruženima programu. Nakon prijave slijedi uspostavljanje konzorcija nadležnih institucija iz svih zainteresiranih zemalja koji će pripremiti projektne prijedloge za svaku pojedinačnu zajedničku akciju, a koji se Europskoj komisiji dostavljaju najkasnije do 22. siječnja sljedeće godine. BiH se pridružila programu "EU za zdravlje" 23. srpnja, uz suglasnost nadležnih institucija za oblast zdravstva FBiH, RS-a i Distrikta Brčko, slijedeći pozitivna iskustva u provedbi projekata u prethodnom, trećem ciklusu Zdravstvenog programa EU-a u razdoblju od 2014. do 2020.