Tko ima pravo na minimalnu mirovinu (382 KM), što je to srazmjerna mirovina, koji uvjeti se moraju ispuniti da bi se ostvarila zajamčena mirovina (478 KM), svakodnevna su pitanja građana u Federaciji koji bi željeli da se umirove. Pojašnjenje su za Faktor dali u Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
- Osnovni uvjet za umirovljenje za minimalnu mirovinu jeste 15 godina staža i 65 godina života, što je dovoljno za našu samostalnu mirovinu. Srazmjerna mirovina je kada osoba ima staža iz drugog nekog fonda (izvan BiH), a nema dovoljno godina za našu samostalnu mirovinu. Primjerice ako ima 15 godina kod nas i 15 u Njemačkoj, i dalje će imati pravo na našu minimalnu. Ili ako ima kod nas sedam godina staža, a u Njemačkoj osam, onda će kod nas ostvariti pravo na mirovinu za tih sedam godina jer ukupno ima 15, i to je i dalje srazmjerna mirovinas. A ako kod nas osoba ima 15 godina staža, i u Njemačkoj 16-17 godina, onda ima našu samostalnu mirovinu - objašnjava Tomislav Kvesić, glasnogovornik Zavoda MIO FBiH.
Naglašava kako je najjednostavniji primjer za minimalnu mirovinu 15 godina staža i 65 godina života.
- Ukoliko osoba ima kod nas deset godina staža i pet u Hrvatskoj, i ona će dobiti za tih deset godina kod nas neki iznos mirovine, zato što ukupno ima 15 godina staža. Ali ako kod nas ima 10 godina staža i u Hrvatskoj dvije, neće dobiti ništa jer ukupno nema tih minimalnih 15 godina staža i to je onda problem - govori Kvesić.
Dodaje da recimo u slučaju da osoba ispunjava uvjete za minimalnu mirovinu koju je stekla u BiH, ali da na rješenju ima niži iznos od 382 KM, ta osoba ipak dobiva minimalnu mirovinu.
- Pravo na zajamčenu mirovinu (478 KM) imaju naši korisnici koji su, po novom zakonu, ostvarili pravo na mirovinu s navršenih 40 godina staža osiguranja, a po starom zakonu oni koji su ostvarili mirovinu s 40 godina mirovinskog staža, također pod uvjetom da žive na području BiH, a rješenjem im određen manji iznos od iznosa zajamčene mirovine. Korisnika zajamčene mirovine prema posljednjoj isplati, ima oko 20 tisuća - rekao je Kvesić.
Dodaje da minimalnu mirovinu ostvarenih prema Zakonu o MIO-u, ima oko 174.500 bh. korisnika i kada se tome pridodaju i mirovine ostvarene pod povoljnijim uvjetima, bude ih oko 215.000.